Çocuk Eğitimin ABC'si

Eyl23

Ah bu şekerin dayanılmaz cazibesi

 |  Kategori: Çocuk Eğitimin ABC'si  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

  Çikolata, şekerler, jelibon – günümüzde her yerimiz bu “hazineler” ile çevrili. Bu baştan çıkarıcı güzelliklere çoğu çocuğun direnmesi mümkün değil. Bunlara bir de meyve sularında, kahvaltı gevreklerinde, ve meyveli yoğurtlarda bulunan gizli şeker eklenince günlük 150 – 200 (20 adet kesme şeker ve ya 9 adet şeker) kalori sınırı kolayca geçilmiş olunuyor. Küçük yaşta bu lezzetleri tattıkları zaman, ileride kronik tatlı bağımlığını yenmeleri çok zor oluyor. Temel yapı taşını siz anne baba olarak koyuyorsunuz. Çocuğunuza ölçülü ve bilinçli tatlı tüketimini aşılamaya çalışın, bu şekilde ara sıra ailece tatlının dayanılmaz cazibesinin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Yapılacaklar

  • Tüm şekerli gıdaları yasaklamanın bir faydası olmaz, çünkü yasak meyveler her zaman daha cazib olur.
  • Şekerlemeleri ve çikolataları ortalıkta bırakmayın. Büyük bir şeker kutusunda evdeki tüm şekerli gıdaları toplayın. Buradan herkesin günde bir kez bir şey seçme hakkı olsun.
  • Çocuğunuz şekerli bir şey istediğinde yerine kuru kayısı, kuru üzüm veya taze meyve önerin.
  • Ara öğünlerinin sağlıklı olmasına dikkat edin. Taze meyve, kuru meyve, taze meyveli yoğurt, salatalık, havuç, ve ya biber keyifli bir şekilde aralarda çocuğunuz tüketebileceği sağlıklı ürünler.

İpucu

  • Sinirleriniz bozulduğunda hemen tatlıya mı saldırırsınız? Televizyon izlerken sürekli yanı başınızda tatlı bir şeyler bulunur mu? O zaman yeme alışkanlığınızı değiştirmeye çalışmalısınız. Aksi takdirde tatlının zararları konusunda çocuğunuzu ikna etmeniz çok zor olur. Çocuklarımızın yapmasını istemediğimiz şeyleri öncelikle biz ebeveyenlerin örnek olarak yapmaması gerektiğini unutmamalıyız.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için