Aile Gezileri

Nis13

Aile tatilleri

 |  Kategori: Aile Gezileri  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

Ben ailece tatile gitmenin önemine çok inanıyorum, gittiğiniz yerin çok lüks veya uzakta olması da gerekmiyor. Çocuklarımız için bütün gün egzotik bir kumsalda yatmak yerine basit bir kamp tatili çok daha eğlenceli, macera dolu ve akılda kalıcı olabiliyor. Çünkü gittiğiniz yer her nerde olursa olsun - ailece tatilin getirdikleri: ?

Ailece dinlenmek için bir fırsat sağlar. Kabul edelim günlük hayat çok yorucu ve stresli. İş, okul, faaliyetler, doktor randevuları, faturalar ve sahip olduğumuz diğer tüm sorumluluklar arasında hepimiz aşırı yüklenmiş durumdayız.

Bu aşırı yüklenme sonucunda ise ister istemez aile içinde gerilimlere yol açıyor. Sadece birkaç günlüğüne bile olsa ailece bir tatile çıkmak bu günlük hayatın gerilimlerine ara vermek için güzel bir fırsat. Benim tecrübeme göre o birkaç gün nefes almanın etkileri uzun soluklu rahatlama sağlıyor. ?

Kalıcı hatıralar bırakırlar. Çocukluğumu düşündüğümde en canlı hatıralarımın arasında tatiller sırasında ailece yaşadığım muhtelif olaylar yer alıyor. Örneğin Legoland ziyaretinde annemi aynı dönme dolaba nasıl 10 kez bindirdiğim dün gibi gözümün önünde. Ailece Türkiye ye yaz tatili için geldiğimizde bize katılan yabancı bir arkadaşım ile yaşadığımız komik olaylar. Ve aradan onca yıl geçmesine rağmen halen ailece bir araya geldiğimizde bu anıları hatırlayıp gülebiliyoruz. Hatta yaşandığı sırada komik olmayan anılar bile yıllar sonra eğlenceli bir hal alıyor. ?

Birlikte yeni şeyler keşif etmek için fırsat yaratır. Yetişkin olarak tatillerimizi ilgi alanlarımız doğrultusunda planlıyoruz. Gitmek istediğimiz yerler, görmek istediğimiz eserler, yemek istediğimiz yemekler gibi. Güzel yanı ailece çocuklar ile tatil planlarımızı yaparken onların da ilgi alanlarını harmanlayıp ortak bir hedef koymamız. Bu sayede belki de hiç aklımızda olmayan farklı deneyimler yaşayabiliyoruz. Her şekilde birlikte yeni keşifler yapıyoruz. ?

Çocuklarımıza birikim yapmayı öğretir. İstediklerimizi elde etmek için tasarruf etmenin önemini çocuklarımıza öğretmek için güzel bir fırsat. Tatil için para biriktirmek bir aile etkinliğine dönüşebilir. Çocuklarınıza bu tatile çıkabilmek için neden para biriktirmeniz gerektiğini anlatıp onları katılım için teşvik edin. Bir tatil kumbarası yapıp onun içine tüm aile bireyleri haftalık bozuk paralarını atabilir. Daha farklı yöntemler de geliştirebilirsiniz, önemli olan bunu eğitici bir etkinlik haline dönüştürmeniz. Günümüz şartlarında çocuklarımıza hedefleri için mücadele etmeyi ne kadar erken yaşta öğretebilirsek ileriki hayatlarında o kadar başarılı olabilirler.

Aile tatillerinin sağladıkları yukarıda değindiklerimden çok daha fazla. Çocuklarımıza sabırlı olmayı ve bir takvimi nasıl okuyacaklarını öğretmenin yanı sıra ailece yediğimiz akşam yemeklerine anılar ile lezzet katarlar. Bana göre en önemlisi ise ailece birlikte keyifli zaman geçirmek ve ortak bir tarih yazmak için yaratılmış değerli bir fırsat.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için