Arşiv > Ocak 2015

Oca18

Düşlere Yolculuk –Kukla Tiyatrosu

Kategori: Çocuğum ile
Gezmek
İstiyorum
  |  Yorum: 0  |  18 Ocak 2015 - 12:08:27

Düşlere Yolculuk –Kukla Tiyatrosu

Çocuk tiyatrosunda; çocuğun sosyalleşmesindeki en temel konular oyunla anlatılır. Tiyatro, çocuğun zihinsel, duygusal ve toplumsal gelişiminde önemli işlevi olan bir eğitim ve sanat faaliyetidir. Gelin sizde önümüzdeki tatil döneminde çocuğunuzu mutlaka en az bir tane yaşına uygun esere götürün. İstanbul Oyuncak Müzesinde sanatsal faaliyetinizi bir anda ikiye katlıyabilirsiniz. Hem müzeyi gezdirip hem tiyatro izletebilirsiniz.

Yazının devamı >

Oca18

Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi

Kategori: Görsel Sanatlar  |  Yorum: 0  |  18 Ocak 2015 - 12:01:25

Tahta Oyuncak Boyama Atölyesi

İstanbul Oyuncak Müzesi dan güzel bir atölye

İki boyutlu hayvan figürlerinden üç boyutlu oyuncaklara kadar birçok farklı şekilden oluşan tahta oyuncaklar çocuklar ve büyüklerden büyük ilgi görüyor. Çocuklar kendi oyuncaklarını yaparken hem yaratıcılıklarını geliştiriyor, hem de çok eğleniyorlar. Gözetmen tarafından yapılacak olan atölye çalışmasına grup olarak katılmadan önce randevu almanız gerekmektedir.

Yazının devamı >

Oca12

Kimyasallardan uzak Karbonat ile elde edilen temizlik tüyoları...

Kategori: Doğal Hayat   |  Yorum: 0  |  12 Ocak 2015 - 11:49:08

Kimyasallardan uzak Karbonat ile elde edilen temizlik tüyoları...

Çocuklarımızı günümüzde sağlıklı bir ortamda yetiştirmek oldukça zorlandı. Çevre kirliliğinden başlayan ve yiyecek ve kullandığımız ürünlerin içerisindeki katkı maddeleri gibi son bulmayan up uzun bir liste. Biz elimizden geldiğince doğal malzemeleri kullanarak biraz olsun onları bu ortamdan arındırabiliriz.  


Evinizdeki halıları süpürseniz de silseniz de zamanla kokmaya başlar. Halı yıkamacılara verdiğiniz halı bilin ki en kötü kimyasal deterjanla yerlerde araba yıkanır gibi yıkanmaktadır. Oysa kokuyu çıkarmak için şunu yapabilirsiniz. Bir iki avuç karbonatı halının her tarafına serpin ve 1–2 saat bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile iyice süpürün. Halınızdaki o kötü kokudan eser kalmayacaktır.

Buzdolabınızdaki kokuyla baş edemiyorsunuz. Bütün yiyecekleri dışarı çıkar sil süpür kurula vs. uğraşmak istemiyorsanız bir kâse karbonatı buzdolabının bir köşesine koyun. 4-5 günde bir karıştırın. Kötü kokuların gittiğini göreceksiniz. Ayrıca dolapta sakladığınız meyve sebzeler üzerinde koruyucu bir etkisi olacaktır karbonatın.

 

Yazının devamı >

Oca8

Çağlar Müzik Kursu

Kategori: Müzik  |  Yorum: 0  |  8 Ocak 2015 - 12:45:13

Çağlar Müzik Kursu

Çocukların; fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişmelerine eğitimde kullanabilecek en güçlü araç olan müziğin ve müzik eğitiminin olumlu etkileri ile katkıda bulunma sosyal yönden gelişmelerine ortam hazırlamak, algılama, öğrenme, bellekte tutma yetilerini geliştirmek, mantıksal ve estetik duyumlarını yaratıcı yönde geliştirmelerine olanak sağlamak Çağla Müzik Kursunun vizyonu.

Bu amaçla müzik derslerinin öğrencilerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmekte, onların mümkün olduğunca katılımcı olmaları sağlanmaya çalışılmaktadır. Öğrencilerin müzik ve sanat çevresi ile olan iletişiminin düzenli, sağlıklı ve verimli olmasını sağlanıyor.

Orkestra dersleri ile bir bütünün parçası olmayı öğreterek, müziğin bireysel tarafı dışında beraberlik duygu ve düşüncesi ile icra edildiğinde yetişkinliğe hazırlamaktır.


T.C. M.E.B. ÇAĞLAR MÜZİK KURSLARININ ÖĞRENCİLERİNE SAĞLADIKLARI;

 Temel müzik bilgilerini kavratmak,

 Ritm duygusunu kuvvetlendirmek,

 Enstrümanı doğru kullanarak, ulusal ve evrensel duyguları, düşünceleri, zevkleri ifade becerisini geliştirmek,

 Zengin bir repertuar oluşturmak.

Bu anlayışla eğitim veren T.C. M.E.B. ÇAĞLAR MÜZİK KURSLARI, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk' ün çizdiği yolda, bilimsel temelleri olan ve devamlı gelişen bir çizgide eğitim hizmetini sürdürmektedir.

 

Yazının devamı >

Oca1

Çocuk Eğitimin ABC si

Kategori: Çocuk Eğitimin ABC'si  |  Yorum: 0  |  1 Ocak 2015 - 11:26:24

Çocuk Eğitimin ABC si

Günümüzde “Çocuğumuz çok zor, başa çıkamıyoruz” diye git gide daha fazla sayıda anne baba dert yanıyor. Çocuk gelişimi ile ilgili danışmanlık merkezleri her geçen gün biraz daha fazla anne baba akınlarına uğruyor. Kavga ve söz dinlememe, hırçın davranışlar ve öfke nöbetleri çoğu ailede günlük hayatın bir parçası. Yapılan araştırmalara göre yuva ve anasınıflarındaki üç-altı yaş arası çocuklarının aşağı yukarı dörde biri ciddi sorunlar çıkarıyormuş. Ayrıca ufak tefek konular gibi gözüken darmadağın çocuk odaları veya sürekli tekrarlanan yalanlar da zaman içinde anne baba sinirleri için bir gerilim kaynağı olabiliyor. Bu durumda çocuk sahibi olmanın mutluğu ise sınıfta kalıyor.

Tabi ki bir çocuğu eğitmek kesinlikle çocuk oyuncağı değil. Hatta bugün ki mevcut hayat şartları anne babaların işini kesinlikle kolaylaştırmıyor. Dar yaşam alanları, oyun oynamak ve kudurmak için çok kısıtlı olanaklar, görsel ve işitsel anlamda aşırı uyaranlar minik insanlar için kesinlikle en uygun şartlar değil. Günlük hayatta anne baba ile keyifli anlar yerine telaşlar/aceleler, aile yemekleri yerine hızlı atıştırmalar, kum havuzu ve ağaçlara tırmanma yerine TV ve bilgisayar oyunları, macera yerine tüketim- tüm bunlar çocukların üstünde olumsuz iz bırakıyor. Çoğu zaman da maalesef onların küçük birer yetişkin olmadığını unutuyoruz. Bazı şeyleri henüz anlayamıyorlar ve bizden farklı ihtiyaçları var. Ve son olarak çoğu zaman net kuralların, sınırların, ve dokunulmaz değerlerin eksikliğini yaşıyorlar.

Bu nokta da siz anne baba olarak istikrarlı bir duruş sergilemelisiniz, hatta zor olsa da her gün yeniden bunu başarmalısınız. Er ya da geç emeklerinizin meyvelerini toplayacaksınız. Çocuğunuzda bunun yansımasını ayna gibi göreceksiniz. Çocuk Eğitimin ABC si bölümün amacı bu konuda sizlere yardımcı olmak. Çocuğunuz ve gelişimi hakkında gerekli bilgileri aktaracak, bu sayede onu stres anlarında daha iyi anlayabileceksiniz. Ayrıca çocuk yetiştirme konusunda kısa kısa bir sürü pratik öneriler verilecek, bu sayede günlük hayatta en sık meydana gelen sorunlar ile daha kolay baş edebileceksiniz. Buradaki önerilerin çoğunu ben kendi iki çocuğumda uygulayıp başarılı sonuçlar elde ettim. Hepinize bu konuda başarılar, ama aynı zamanda sabır, sağlam sinirler, dayanıklılık ve yüksek dozda mizah anlayışı diliyorum:)

Yazının devamı >