Arşiv > Mart 2015

Mar26

Çocuğumuz rahatlasın ve konsantrasyonu artsın!!!

Kategori: Evde Aktiviteler  |  Yorum: 0  |  26 Mart 2015 - 14:42:48

Çocuğumuz rahatlasın ve konsantrasyonu artsın!!!

Günümüzün çocukları muhtelif koşturmaların arasında boğulup gidiyor. Her geçen gün dikkat dağınıklığı sorunu veba gibi yayılıyor. Proje çocukları çağında nefes almaları nerdeyse imkansız gibi- okul maratonları- lise & üniversite giriş sınavları- yüzme, bale, basket, futbol, v.b. kursları. Onlara çağımızın uyarılanlarından biraz uzaklaştırmak ve dikkatlerini daha iyi odaklayabilmeleri için örgü çok iyi bir ev aktivitesi.  

Yazının devamı >

Mar23

Kelebek Yapıyoruz!!!

Kategori: Evde Aktiviteler  |  Yorum: 0  |  23 Mart 2015 - 15:19:35

Kelebek Yapıyoruz!!!

Benim uzun yıllardan beri bir kelebek tutkum var. Kelebek şekilli takılar, baskılı kıyafetler, avizeler, halılar, havlular, hatta başucumdaki abajur bile kelebek şeklinde. O yüzden onca origami şeklin arasından sizinle paylaşmak için kelebeği seçtim.

Bu güzel origamiyi yaparken de evinizde ihtiyacınız olan her şeyin mevcut olacağından eminim.

Yazının devamı >

Mar23

İstanbul Modern Şekillerin Peşinde

Kategori: Görsel Sanatlar  |  Yorum: 0  |  23 Mart 2015 - 15:14:13

İstanbul Modern Şekillerin Peşinde

Şekillerin Peşinde

Cumartesi ve pazar günleri 4-12 yaş aralığındaki çocuklar,  İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde müze sergilerine, sergilerde yer alan sanat çalışmalarına ve sanat çalışması sergilenen sanatçıların yaşamlarına odaklanan yaş gruplarına özel tasarlanan programlara katılarak resimden heykele, videodan performansa, tasarımdan mimarlığa uzanan farklı sanat deneyimleri kazanıyor.

Müze sergilerine paralel tasarlanan programlar, bir müze uzmanı ile gerçekleştirilen sanat eseri incelemelerini ve sanat eserleriyle çevrili sergi salonlarında ya da Eğitim Odası’nda uygulanan sanat çalışmalarını içeriyor.

Yazının devamı >

Mar16

Eğlenceli mutfak deneyimleri

Kategori: Özel Etkinlikler  |  Yorum: 0  |  16 Mart 2015 - 18:49:09

Eğlenceli mutfak deneyimleri

Tulin Kozikoğlu güzel bir hayal kurmuş. Diyor ki:" Hiç yemek yediğiniz veya yemek pişirdiğiniz mekanlara bir çocuğun açısından baktınız mı? Herşeyin büyükler için tasarlandığı büyük mekanlar, büyük eşyalar...İşte biz de tam bu düşünceden hareketle neden sadece çocuklara uygun eşyalarla tasarlanmış heyecan ve keşif dolu bir mekan yaratmayalım ve hatta neden çocuklar bu mutfağın şefi olmasın diye düşündük."

Yazının devamı >

Mar16

Ayrıcalık Çağında Çocuk Yetiştirmek

Kategori: Anne ve Baba
Günlüğü
  |  Yorum: 0  |  16 Mart 2015 - 18:31:54

Ayrıcalık Çağında Çocuk Yetiştirmek

Bir süreden beri çocuklarımızın ayrıcalık çağında yaşadığını fark ettim. 4 yıldan beri çocuklarımın okulunda Okul Aile Birliğinde ki aktif görevim den dolayı ayrıcalık içinde boğulan günümüz çocuklarını yakından gözlemliyorum.  Modern çağın çocukları bir yarışmanın sadece katılımcısı olarak bile anında madalya kazanıyor ve azıcık çalışmaları karşısında hemen ödüller ve ya yüksek notlar beklentisi içine giriyor. Anne babaların da bu konuda ki tutumları yadsınmıyacak kadar yıkıcı. Hepimiz veli toplantılarından biliriz ki nedense bazı veliler bu toplantıların genel konuları kapsadığını bir türlü algılayamaz ve bir anda kendimizi onun çocuğun kişisel sorunlarını dinlerken buluruz. Hatta öğretmen falanca kuralı açıkladığında ebeveyn "ama benim çocuğum çok duygusal" diye bir açıklamada bulunur. Pardon ama bizim çocuklarımız duygusuz mu yani- nedir bu benim çocuğum özel sendromu. Neyse bu da aslında başka bir yazının konusu olabilecek kadar kapsamlı bir konu.

Günümüzde yeni neslinin içine yerleşmiş bir ayrıcalık beklentisi ile geldiğini düşünüyorum. Siz bu şekilde yetiştirmeseniz bile günümüzün gençliği belli başlı ayrıcalıkların hakları olduğunu düşünüyorlar. Tabi bu arada toplumsal baskıyı da göz ardı edemeyiz. 

Yazının devamı >

Mar11

Origami Sanatının Miniklerimiz için Faydaları

Kategori: Evde Aktiviteler  |  Yorum: 0  |  11 Mart 2015 - 15:36:27

Origami Sanatının Miniklerimiz için Faydaları

Çocuklarımızın el becerilerini geliştirmek ve keyifli dakikalar paylaşmak için güzel bir aktivite. Renkli kağıtların nasıl değişik şekil ve nesnelere dönüştüğünü deneyimleyen çocuklarımız aynı zamanda hayal güçlerini, matematiksel zekalarını, ince motor & dil becerilerini, ve davranışsal gelişimlerini geliştiriyor. 

Yazının devamı >

Mar10

Erken Yaşlanmayı Önlemek için 7 Basit Kural

Kategori: Anne ve Baba
Günlüğü
  |  Yorum: 0  |  10 Mart 2015 - 13:30:17

Erken Yaşlanmayı Önlemek için 7 Basit Kural

Yaşlanmayı maalesef engellemek pek mümkün değil. Önümüzdeki günlerde 47 yaş kutlamam yaklaşırken doğal olarak konu yakın ilgi alanıma giriyor. Fiziksel olarak hepimiz er ya da geç yaşlanacağız fakat cildimize ne kadar çok özen gösterirsek o kadar genç görünebilir ve güzel yaşlanabiliriz. Sağlıklı beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak da daha genç hissedebiliriz, hepsi aslında bize bağlı. İnsanlar farkında olmadan onları daha yaşlı gösteren bir sürü hata yapıyor- öğün atlıyorlar, çöp yiyorlar, yeterince uyku almıyorlar ve yeterince su içmiyorlar. Eğer sizde bu hataları yapıyorsanız aşağıdaki 7 kuralı benimseyip hayat tarzınızı yeniden düzenleyin ve daha uzun yıllar genç kalın. Hatta bu güzel alışkanlıklarınızı çocuklarınıza da miras bırakın. Onlar ağırlıklı olarak söylenenleri değil de gördüklerini yaparlar. 

Yazının devamı >

Mar3

Teraryum Atölyesi

Kategori: Diğer  |  Yorum: 0  |  3 Mart 2015 - 12:09:21

Teraryum Atölyesi

Pera Eğitim, “Hayat Kısa, Sanat Uzun” sergisi kapsamında 15 yaş ve üzeri grupları için Terrarium House işbirliği ile "Teraryum Atölyesi" düzenliyor.

Doğayla ilişkide olamadığımız, şehir hayatında yeşile ve toprağa dokunamadığımız şu günlerde biz de şifamızı doğada arıyoruz ve yeşile dokunuyoruz.

Yazının devamı >