Arşiv > Mart 2016

Mar14

Sanal Ortamda Yaşanmış Çocuk Tacizi...Aman Dikkat

Kategori: Online Hayat   |  Yorum: 0  |  14 Mart 2016 - 09:55:44

Sanal Ortamda Yaşanmış Çocuk Tacizi...Aman Dikkat

12 Mart 2016 gecesi bir arkadaşımın arkadaşının 13 yaşındaki oğlunun başına gelenler hepimize tekrar ne kadar zor bir zamanda çocuk yetiştirmeye çalışdığımızı hatırlattı. Kendini Aydın Doğan nın yeğeni olarak tanıtan "Oktay Decko Doğan" nın tuzağına düşmemesinin tek nedeni çocuğun ailesi ile olan yakın iletişimi. Özellikle ergenlik çağı sorunların büyüdüğü ve aileden kopuşların arttığı bir çağ. Kötü niyetli insanlara zemin hazırlamamak adına hepimizin özellikle bu yıllarda çocuklarımız ile sağlıklı ve yakın bir ilişki içinde olmamız gereken bir çağ. Bir terslik sezdikleri anda ilk koşacakları insanın anne baba duygusu ile sarmalamalıyız onları.    

Yazının devamı >

Mar11

Disiplin ama örselemeden

Kategori: Çocuk Eğitimin ABC'si  |  Yorum: 0  |  11 Mart 2016 - 13:25:21

Disiplin ama örselemeden

1. Sesiniz tonunu değiştirin

İstenmeyen davranışı durdurmak için çoğu zaman ciddi bir ses tonu ile çocuğunuzu uyarmak yeterli olacaktır. Çocuklar ebeveynlerini özünde memnun etmek ister ve sınırı aştıklarını bir uyarıcı ses tonu ile almak çoğu zaman kendilerini toparlamaları için yeterli olur. 

Yazının devamı >

Mar2

Her çocuk uyumayı öğrenebilir 2

Kategori: Ev Hayatı   |  Yorum: 0  |  2 Mart 2016 - 12:59:39

Her çocuk uyumayı öğrenebilir 2

Evet, nerde kalmıştık. Birinci yazımda kendi deneyimlerimizden biraz söz etmiştim ve bebeklerde sağlıklı uyku rutini oluşması için bir kaç ip ucu vermiştim. Pek iyi bebeğiniz bir türlü bu rutine girmiyorsa ve ya rutin e girmişken bir anda isyan ediyorsa? 

İki çocuğumuzda da farklı dönemlerde bizde nasibimizi aldık bu başkaldırılardan. Denizimiz aşağı yukarı yedi aylık olmuştu bizi 5 günlük bir cendereye soktuğunda oğlumuz Yunus ise erkenden isyan bayrağını çekti. Her ikisinde de daha önce söz ettiğim Dr. H. Morgenroth un "Her çocuk uyuymayı öğrenebilir" isimli kitabı imdadımıza yetişti. Her ikisi de o dönemlerde bir anda yataklarına yatırıldıkdan sonra ağlamaya başlıyorlardı. İlk bir iki gün bir dertleri var sanıp ne olduğunu bulmaya çalıştık. Fakat sonrasında anlaşıldı ki farkındalıkları açılmış ve sadece tek başlarına uyumak istemiyorlar. Biz her iki çocuğumuz da da kitapta önerilen yöntemi uyguladık ve eski sağlıklı gece rituelimize bir hafta içinde kavuştuk.

Yazının devamı >

Mar1

Karagöz'ün Uzay Macerası

Kategori: Tiyatro  |  Yorum: 0  |  1 Mart 2016 - 10:27:14

Karagöz'ün Uzay Macerası

Bir ışık kaynağından yararlanarak iki ya da üç boyutlu herhangi bir nesnenin gölgesinin ya da izdüşümünün herhangi yere düşürülmesine gölge oyunu denir. Her ne kadar Türk kültüründe iki boyutlu tasvirlerden yararlanılarak yarı şeffaf bir perde gerisinde oynatılan Karagöz’ü gölge oyunu olarak biliyorsak da aslında perdede gördüğümüz tasvirlerin gölgeleri değil kendileridir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde farklı gölge oyunu çeşitleri de vardır. Uzakdoğu gölge oyunlarının bir kısmında kuklalar bizde olduğu gibi perde gerisinde oynatılırken bazıları da perde önünde oynatılır.

Yazının devamı >

Mar1

Cam Ocağı'nda Hafta Sonu Atölyeleri

Kategori: Günlük Geziler  |  Yorum: 0  |  1 Mart 2016 - 10:14:22

Cam Ocağı'nda Hafta Sonu Atölyeleri

Hafta sonları eğlenmek, eğlenirken öğrenmek, yaratıcılıklarının farklı yanlarını ortaya çıkarmak için çocuklara tanınacak harika bir fırsat.
Cam Ocağı artık hafta sonu atölyeleri ile çocuklara kendilerini geliştirme fırsatı yaratıyor. Cam üfleme, füzyon ve boncuk yapımından oluşan atölyeler, kek ve sıcak çikolata molası ile toplam 3 saati buluyor. Çocuklara eğlenceli ve heyecanlı bir gün geçirterek yepyeni bir keyif ve farklı bir deneyim yaşatmak için bu fırsatı değerlendirin!

Ayrıca yemek molası vermek isterseniz derenin karşı   kıyısında arabayla 15 dakika uzaklıktaki “Göllü Binicilik Tesisi” veya “Polonezköy”e   gidebilirsiniz. Ya da yanınızda yiyecek, termosta çay getirebilir; Riva Deresi’nin kıyısında piknik yapabilirsiniz.

Yazının devamı >

Mar1

NaturPirat ile Haydı Dışarı

Kategori: Çocuğumu
Eğitmek
istiyorum
  |  Yorum: 0  |  1 Mart 2016 - 10:00:25

NaturPirat ile Haydı Dışarı

Açık havada, deniz kenarında doğa atölyesi

NaturPirat’ın açık hava oyun grubu başladı!

Çocuklar her hava koşulunda dışarının tadını çıkarıyor olacak… Birlikte dokunarak, zıplayarak, araştırarak, keşfederek, yaratarak ve paylaşarak. Güneşin, rüzgarın ve hatta belki karın tadına varacaklar! 

Yazının devamı >