Anne ve Baba Günlüğü

Mar16

Ayrıcalık Çağında Çocuk Yetiştirmek

 |  Kategori: Anne ve Baba
Günlüğü
  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

Bir süreden beri çocuklarımızın ayrıcalık çağında yaşadığını fark ettim. 4 yıldan beri çocuklarımın okulunda Okul Aile Birliğinde ki aktif görevim den dolayı ayrıcalık içinde boğulan günümüz çocuklarını yakından gözlemliyorum.  Modern çağın çocukları bir yarışmanın sadece katılımcısı olarak bile anında madalya kazanıyor ve azıcık çalışmaları karşısında hemen ödüller ve ya yüksek notlar beklentisi içine giriyor. Anne babaların da bu konuda ki tutumları yadsınmıyacak kadar yıkıcı. Hepimiz veli toplantılarından biliriz ki nedense bazı veliler bu toplantıların genel konuları kapsadığını bir türlü algılayamaz ve bir anda kendimizi onun çocuğun kişisel sorunlarını dinlerken buluruz. Hatta öğretmen falanca kuralı açıkladığında ebeveyn "ama benim çocuğum çok duygusal" diye bir açıklamada bulunur. Pardon ama bizim çocuklarımız duygusuz mu yani- nedir bu benim çocuğum özel sendromu. Neyse bu da aslında başka bir yazının konusu olabilecek kadar kapsamlı bir konu.

Günümüzde yeni neslinin içine yerleşmiş bir ayrıcalık beklentisi ile geldiğini düşünüyorum. Siz bu şekilde yetiştirmeseniz bile günümüzün gençliği belli başlı ayrıcalıkların hakları olduğunu düşünüyorlar. Tabi bu arada toplumsal baskıyı da göz ardı edemeyiz. 

Kızım 3. sınıfa devam ettiğinde sınıfındaki çocukların çoğu o dönem yayınlanan "Fatma Gülün Suçu Ne" dizisini izliyordu.  Hafta içi Deniz yemekden sonra kitabını okuyup saat 20.30 da uyuduğunda yaşıtları gece yarısına kadar tecavüze uğrayan bir kadının hikayesini izliyordu. Yetmez nerdeyse her akşam bir dizi izleyen çocuklar vardı. Okulda ise izledikleri diziler hakkında konuşurken benim kızım tamamen Fransız kalıyordu. Bir dönem konu ile ilgili ondan gelen isyanlar sonucunda uzun konuşmalarımız oldu tabi ki, ve bu tür dizilerin onun yaşına kesinlikle uygun olmadığını ona anlatmayı başardık. 

Burada önemli olan sizin için olmaz ise olmazlarınızı belirleyip ikincil konularda ise zaman zaman toplumsal hareketlere uyum sağlamanız. Örneğin çocuklarımıza lise çağından önce kesinlike cep telefonu vermeyi düşünmüyorduk fakat oğlum 6. sınıfta kızım da 8.sınıfta telefonlarına gereklilikten dolayı kavuştu. Kızım dershaneye kendi başına gittiği ve oğlum da antrenörü ile what'up grubunda haberleşmesi gerektiği için bu gereklilik doğdu.   

Pek iyi ayrıcalık çağında çocuklarımızı nasıl yetiştirmeliyiz? Onlara örneğin paralarını yönetmeyi, gelir-gider arasındaki bağlantıyı anlamayı, kendi imkanları dahilinde bir yaşam sürmeyi, mali sorumluluklarını bilmeyi nasıl öğretebiliriz? Kendi ayakları üzerinde sağlam durabilen sağlıklı mutlu bireyler yetiştirmek her halde tüm ebeveynlerin ortak hedefi. 

Aşağıda muhtelif kaynaklardan zaman içerisinde edindiğim bazı bilgileri paylaşıyorum:

1.   Ayrıcalıklı olmanın gençlerimizin kültürünün bir parçası olduğunu bilmeliyiz. Bugünün toplumunda var olmak bile onların ayrıcalıklı olmasını sağlıyor. Yaşıtları, medya, özellikle sosyal medya ve reklam dünyası bunun doğal bir sonucu haline geldi. Çocuklarınızı fazladan bir ayrıcalık tanımadan büyütebilirsiniz fakat onların halen bu konuda beklentisi olacaktır. Bu gerçeği kabul etmek çocuklarınızı nasıl eğiteceğiniz konusunda beklentilerinizi doğru koymanıza yardımcı olur.  

2.   Gençlerimizin bizim sahip olduğumuz iş, para ve mali konulardaki değerlerimize doğuştan sahip olmayacağını bilmeliyiz. Sizin gibi düşünmedikleri için çocuklarınıza karşı katı olmayın veya gerçekçi olmayan beklentiler içerisine girmeyin. Sizin yetiştirildiğiniz zamandaki kültürün bambaşka olduğunu unutmayın. Onların zamanı ayrıcalık zamanı olduğu için kendiliğinden sizin değerlerinize sahip olamazlar.

3.   Çocuklarınız için ayrıcalık, iş ahlakı ve mali sorumluluklar konusunda neye inandığınıza karar verin. Eğer çocuklarınızın ayrıcalık konusunda genel kültürlerinin öğrettiğinin dışında bir şey öğrenmelerini istiyorsanız ona siz öğretmelisiniz. Onların ileride iş hayatı, mali sorumlulukları ve sizin desteğiniz konusunda ne gibi düşünceleriniz var. Bu konularda çocuklarınızın ne tür beklentiler içerisinde olmasını istiyorsunuz. Mali olarak onları ömür boyu desteklemek için yeterince kaynağınız olabilir, ama onlara iş, para ve sorumluluk değerlerini nasıl aşılayacaksınız?

4.   İnançlarınızı modelleyip öğretin onlara. Bilinçli ebeveynlik yapdığınız şeyleri “neden” yaptığınızı veya çocuklarınızın neden sizin yaptıklarınızı yapmalarını beklediğinizi kapsar. “İşte öyle” diye kestirip atmak çok iyi sonuç veren bir cevap biçimi değil. Başka çocuklarının sahip oldukları şeyleri neden onlara almadığınızın arkasında yatan maneviyatı anlatın veya almak istedikleri bazı şeyleri neden kendi harçlıklarından almalarını istediğinizi açıklayın. Ergenlik çağına gelen çocuğunuz ile aylık gelir gider tablolarınızı paylaşın ki bütçe yönetiminiz ile ilgili onun da bir fikri olsun.

5.   Ergenlik çağındaki çocuğunuzun kendi bütçesini yönetmesine izin verin. Beklentilerinizi belirledikten ve arkasındaki nedenleri izah ettikten sonra arkanıza yaslanıp nasıl başa çıktığını izleyin. Bu deneyimlerinden başarı ile çıkabilirler veya hatalardan dersler çıkarabilirler. Sizin gözetiminiz altında finansal sorumlulukları hakkında ders almaları daha sonra bir başlarında kaldıklarında almalarından daha iyi. Hatalı seçimler yaptıkları zaman onları kurtarmayın sadece tekrar ayağa kalkabilmeleri için gerekli rehberliği verin. Örneğin lise çağındaki çocuğunuz hafta sonu arkadaşları ile sinema programı yaptı fakat hafta içi tüm harçlığını harcadı. Ona eğer bir sonraki haftanın harçlığından avans verirseniz hatasından ders almayacaktır. Bunun yerine ona haftalık bir bütçe oluşturması ve haftalık planlama konusunda destek olun.  Bırakın yaptığı hatanın sonucunu yaşasın ve o hafta sonu evde otursun.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için