Ev Hayatı

Şub26

Çocuğunuzun yetişkinliğe geçişini en iyi şekilde atlatmak için bazı ip uçları

 |  Kategori: Ev Hayatı   |  Yazan: Mayo Klinik  |  Yorum: 0 yorum

Günümüzde sorumluluk alan, bağımsız ve duyarlı bir genç yetiştirmek hiç de kolay bir görev değil.

Gençlik dönemi hem ergenler hem de ebeveynler için zorlu bir dönem. Fakat ergeninizin bu dönemi en iyi şekilde geçirmesi ve sorumlu davranışlar sergilemesi için çok sayıda yöntem var. Bu yöntemleri kullanarak ergen yetiştirmenin güçlüklerini atlatabilirsiniz.

Sevginizi gösterin

Sağlıklı egenler yetiştirmek için en önemli yöntemlerden biri olumlu ilgi. Onlara değer verdiğinizi birlikte çok zaman geçirerek gösterin. Konuştukları zaman onları dikkatle dinleyin ve onların duygularına saygı gösterin. Sürekli onu azarlayıp hiçbir zaman takdir edici konuşmalar yapmamak onların oldukça motivasyonunu ve moralini bozar. Her ergeninizi düzelttiğiniz veya disipline ettiğiniz zaman en az iki kez başka bir konuda iltifat veya takdir edin.    

Bazen ergeniniz sizin ile iletişim kurmak istemeyebilir ve içine kapanır ama siz yine de denemeye devam edin. Örneğin yemeklerinizi düzenli bir şekilde masanın etrafında hep birlikte yemek önemli. Hatta bazı günler onun ile birlikte yemeği hazırlayın. Ergeniniz ile iletişime geçmekte zorlandığınız günlerde en azından aynı alanda farklı şeyler yapmaya gayret edin. Aynı ortamda bulunmak bir sohbet konusunun açılma olasılığını taşır. 

Baskıyı en aza indirin

Onun yaşındayken olduğunuz gibi olması için ergeninize baskı yapmayın. Ona kendi giyim ve saç tarzını bulması için alan bırakın. Ergenler için biraz isyancı veya sizden farklı tarzlar benimsemeleri çok doğal.

Eğer dövme gibi kalıcı izler taşıyan girişimlerde bulunursa konu ile ilgili olası enfeksiyonlar, alerjiler, ve hepatit B ve C gibi sağlık risklerini ona anlatın.

Kendini ifade etmesine izin verirken halen onu olması istediğiniz sorumlu ve duyarlı genç olarak yetiştirebilirsiniz.

Siber güvenlik

Ergeninizin kullandığı teknolojileri ve kullandığı web sayfalarını izleyin. Bilgisayar ortak yaşama alanında tutun evinizde. Ona aşağıdaki basit güvenlik kurallarını uygulamasını öğretin:

 • Kişisel bilgileri çevrimiçi paylaşma
 • Şifrelerini paylaşma
 • Internet de tanıştığın birisi ile kesinlikle buluşma
 • Sanal ortamda yazılar yazarak bir başkasını rahatsız etme veya kararlama
 • Gelen bir mesaj rahatsız ediyorsa mutlaka ebeveyni veya güvendiğin bir yetişkin ile bunu paylaş

Limit koyun

Ergeninizin düzgün davranması için hangi davranışların kabul edilebilinir hangilerin kabul edilemez olduğunu konuşun. Olumsuz davranışlar için sonuçlar belirleyin.

Sınırları belirlerken:

 • Ultimatomlardan kaçının. Ergeniniz bunu bir meydan gösterme olarak algılayabilir.
 • Açık ve anlaşılır olun. Geç saate kadar dışarıda kalmamamsını söylemek yerine ona kesin bir saat verin. Kurallarınız kısa ve öz olsun.
 • Kurallarınızı yazıya dökün. Bu yöntem ile seçici belleği geliştirin.
 • Kararlarınızı açıklamaya hazırlıklı olun. Çocuğunuz kuralın amacını anladığı zaman ona uyması daha kolaylaşır.
 • Mantıklı olun. Ergeniniz uyamayacağı kurallar koymaktan kaçının. Çok dağınık olan bir ergenin tertemiz bir oda tutması örneğin onu zorlar. Ama her sabah yatağını yapma kuralı bir başlangıç olabilir.
 • Esnek olun. Ergeniniz daha çok sorumluluk göstermeye başladığında ona ödül olarak biraz daha fazla özgürlük verin. As your teen demonstrates more responsibility, grant him or her more freedom. Yalnış davranışlar sergilerse eğer daha fazla kısıtlamalar verin.

Mantıklı limitler koyup koymadığınız konusunda emin değil misiniz? Oğlunuz veya kızınız, başka ergenlerin ebeveynleri, veya bir uzman ile konuşun. Mümkün olduğunca kuralları çocuğunuz ile birlikte konuşarak kuralları belirleyin.

Öncelikli kurallar

Kurallarınızı istikrarlı bir şekilde uygulamanız gerekirken bazen örneğin televizyon izleme, yatma vakti gibi kurallarda istisnalar yapabilirsiniz. Bu şekilde ergeniniz ile müzakere etme ve taviz verme konusunda alıştırma da yapmış olursunuz. İstisnaların kuralları bozmayacağını da mutlaka anlatın. Müzakereye girmeden önce mutlaka kendi sınırınızı belirlemiş olun. Çocuğunuz güvenliği ile ilgili kurallarda ise asla pazarlığa girmeyin.

Sonuçları uygulayın

Bazen sonuçları uygulamak bizleri çok zorlayabilir - fakat ergeninizin size anne baba olarak ihtiyacı var arkadaş olarak değil. Yumuşak davranmak onun davranışlarını ciddiye almadığınızın mesajını verirken diğer yandan fazla sert tepkiler vermek onun size karşı kinlenmesine neden olur.

Aşağıdaki yöntemleri benimseyin daha fazla vida sıkılması gerektiğinde:

 • Dram yapmayın. Kabul edilmez davranışını ve bunun sonuçlarını sakince açıklayın. Ergeniniz eğer öfkelenir veya isyan eder ise konuşmayı bitirin nedenini açıklayarak. Ona ağlaması, bağırması, kızgınlığı geçtiği zaman onunla bu konuyu tekrar konuşabileceğinizi söyleyin. Bu süreçte ise onu yok sayın.
 • Düzeltin ama azarlamayın. Kendisini değil davranışlarını kınadığınızdan emin olun. Kesinlikle alaycı, aşağılayıcı, saygısız bir ses tonu kullanmayın. Arkadaşları yanında da onu asla azarlamayın.
 • Daha fazla iş atayın. Ona daha fazla ev işi görevi verin örneğin.
 • Ek kısıtlamalar verin. Bilgisayar ve ya cep telefonu için ergeniniz için önemli olan bir hakkını alın.
 • Sonuçunu ergeniniz belirlesin. Ergeniniz ortak belirlediğiniz bir sonuca uyum göstermesi daha kolay olur.

Sınırları zorladığınızda istikrarlı olun. Hangi disiplin yöntemini seçerseniz seçin mutlaka uyulmayan kural ile bir bağlantısı olsun ve anında müdahale edin. Cezayı zaman (saat/gün) ile mutlaka sınırlayın.

Öfkelendiğinizde ergeninize ceza vermeyin ve benzer bir şekilde uygulayamayacağınız cezalar asla vermeyin. Sadece gerçekten suçlu olan aile üyesini cezalandırın tüm aileyi değil. Ergeninizi disiplin etmek için asla fiziksel şiddet kullanmayın.

Olumlu bir örnek olun

Ergenlerin nasıl davranacaklarını ebeveynlerini izleyerek öğrendiklerini asla unutmayın. Davranışlarınız her zaman sözlerinizden çok daha etkileyici olur. Olumlu bir örnek sergileyin o da sizi takip etsin. 

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için