Çocuk Eğitimin ABC'si

Şub20

Çocuklarımızı Tacizden Nasıl Koruyabiliriz

 |  Kategori: Çocuk Eğitimin ABC'si  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 1 yorum

etiketler  Çocuk istismarıtaciztecavüzcinsel tacizkendine güvenen çocukgüçlü çocukçocuk gelişmi

Türkiye gündemine bomba gibi düşen ve hepimizi yasa boğan Özgecan Aslan ın canice öldürülmesi ardından son günlerde sürekli çocuklarımı bu tarz bir felaket den nasıl koruyabileceğimi düşünüyorum. Daha önce de istismar ile ilgili bir yazı yayınlamıştım fakat farklı kaynaklardan araştırdığım bilgileri tekrar burada sizler ile paylaşmak istedim. Kesin vardığım sonuç ise Anne Baba olarak sürekli tetikte olmamız gerektiği ve bu konuda yaşına uygun bir üslupta çocuklarımıza sürekli eğitim vermemiz gerektiği.

Çocuklarımız ilk kez bakkala tek başına ekmek almaya gittiğinde, evden biraz daha uzakta arkadaşları ile oynamaya başladığında veya okul yolunu tek başına gittiğinde çoğu anne babayı daha önce bilmedikleri bir korku sarıyor. Çocukluklarında ilk kez işittikleri şeker ile kandıran kötü yabancı adam simgesi tekrar gözlerinin önünde canlanıyor. Bir çocuk ile ilgili kaçırılma, cinsel istismar veya cinayet haberinin karşısında nasıl bir korku ve dehşette düşüldüğünü çocuğu olanlar bilir. Bu yerinde korku kendi çocuklarımızı aşırı korumaya almamızı ve onlara bağımsız hareket edip yaşları gereği deneyimler elde etmelerini engellemeye yol açabilir.

Çocuklarının gelişimini engellemeden onları dış dünyanın bu tehlikelerinden nasıl koruyabiliriz?

Dünya istatistiklerine bakıldığında günümüzde her dört kızdan biri ve her sekiz oğlandan birinin cinsel tacize maruz kaldığı görülüyor. Rakamlar bu kadar yükselmişken ne yapmalıyız, nasıl önlem alabiliriz?

Öncellikle çocuklarımıza cinsel tacizin ne anlama geldiğini öğretmeliyiz. Aslında iyi haber çocuklar ve gençler cinsel yakınlaşmayı anında seziyorlar. Fakat böyle bir ihlalde kendilerini nasıl savunacaklarını ve ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar. Ayrıca yabancılar kadar sokakta yaşayan komşuların veya okuldaki öğretmenlerin bile onlar için bir tehlike olabileceğini mutlaka bilmeleri gerekiyor. Konu ile ilgili önlemleri sıralamadan önce önemli bir konu da taciz sırasında saldırganın sarf edebileceği tehditler konusunda çocuklarımızı uyarmamız. “Bunu kimseye anlatmayacaksın yoksa seni öldürürüm” veya “ Anneni öldürürüm” gibi tehditleri önemsemeleri gerektiğini ve mutlaka hemen gelip sizin ile paylaşmaları gerektiğini bildiklerinden emin olun.

Diğer yandan böyle bir taciz e maruz kalıp da bunu anne babaları ile aylarca paylaşamayan çocuklar da maalesef çok sayıda var. Sizin belirtiler ile ilgili sürekli gözünüzün açık olması gerekiyor. İçine kapanan, daha önce söz konusu olmayan davranış bozuklukları gösteren, cinsel organında enfeksiyon veya yaralanmalar olan, fiziksel temasa karşı aşırı tepki gösteren çocuk bu tarz bir travma yaşamış olabilir.  

Böyle bir şüpheye kapılınca peki ne yapılmalı? Öncellikle çocuğunuzun güveninin kazanmaya çalışın, bilsin ki her ne olursa olsun onun yanında duracaksınız ve onu destekleyeceksiniz. Bir şekilde başına gelenlerden kendisinin sorumlu olmadığını onun hiçbir suçunun olmadığını bilmesine ihtiyacı var.  Konuyu size anlattığı sırada ise ne kadar zor olsa da sakinliğinizi koruyup aşırı tepkilerden kaçınmalısınız. Konu ile ilgili hemen yetkililere bilgi vermenizin yanı sıra bir uzman ile görüşmeniz gerekiyor.

Yaşlarına uygun cinsel eğitim alan güçlü çocuklar yetiştirmek en iyi önlem

Eski yöntemleri günümüzde artık biraz iyileştirmek gerekiyor.

Bizim çocukluğumuzda olduğu gibi onları yabancı kötü adamlar konusunda ikaz etmek korkuya ve paniğe yol açıyor. Kız ve erkek çocuklarını tedirgin ediyor, bağımsızlık ve hareket özgürlüklerini kısıtlıyor ve onları korumasız bırakıyor. Bu şekilde ne yazık ki cinsel istismar için bir zemin oluşturulmuş oluyor, çünkü güvensiz ve bağımlı çocuklar suçlular için ideal kurbanlar. Bunun yerine çocuklarımızı güçlendirip kendine güvenen ve kendi sınırlarını belirleyen bireyler yetiştirmeliyiz. Uslu ve sözünüzü dinleyen çocuklar yetiştirmek uğruna onları güçsüz bir konuma asla sokmayın.  Diğer yandan kendi ve çevresiyle farkındalığı yüksek, değerlendirmelerine güvenen, kendi düşünce ve duygularını saydırabilen çocuklar güçlü çocuklar oluyor.  

Yaşına uygun cinsel eğitim alan çocuklar böyle korkunç bir olaydan daha iyi korunabiliyor:

  • Çocuklar için çocukların ve yetişkinlerin çıplaklığı bir sır olmamalı.
  • Sadece güvendikleri kişilerin yanında soyunacaklarını bilmeliler.
  • Cinsel bölgelerinin özel olduğunu ve o yüzden her zaman örtüldüğünü ve bakımları yapan kişilerin dışında kimsenin dokunamayacağını bilmeliler.
  • Anne babalarına bilgi vermeden asla hiç kimse ile veya hiç kimseye gidemeyeceklerini bilmeliler.  
  • Yetişkinler ile çocukların arasında cinsel ilişkinin yasak olduğunu çünkü bunun için daha küçük olduklarını, bundan zarar gördüklerini ve acı çektiklerini bilmeliler.
  • Bir yetişkin onlara cinsel organının gösterir ve elemesini ister ise hemen kaçmaları, bağırmaları ve yardım istemeleri gerektiğini bilmeliler.
  • Bir yetişkin (tanıdık veya tanımadık) onların özel bir bölgesine dokunduğunda ve ya onunla bir yere gitmelerini istediğinde size hemen haber vermeleri gerektiğini bilmeliler.
  • Büyüklere karşı saygılı olmaları gerektiğini ama herhangi ters bir durum sezdikleri zaman bağırmaları, çığlık atmaları ve yardım istemeleri gerektiğini bilmeliler.

Ayrıca onlara kendi vücutları ile ilgili mümkün olan en erken dönemde söz hakkı vermemiz gerekiyor. Onların duygularını ciddiye almalıyız ve yakınları tarafından dokunulmak, öpülmek veya kucağa alınmak istenmediklerinde itiraz etmelerine izin vermeliyiz – bu biz bile olsak.

Son olarak da onlara kötü sırların da olduğunu ve bunları kendilerine saklamaları gerektiğini öğretmeliyiz. Kendilerinin çözemediği sorunlarda her zaman size başvurabilecekleri konusunda onları sürekli cesaretlendirin.

Kötülüklerden uzak mutlu, sağlıklı ve ayağı yere sağlam basan çocuklar yetiştirmek dileğiyle!

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

Rubby
Yazan: Rubby   27.02.2015 12:01:36 - 12:01:35Son günlerde yaşanan korkunç olaylardan sonra çok faydalı oldu yazınız. Teşekkürler

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için