Çocuk Eğitimin ABC'si

Ağu5

Çocuklarımızın sağlıklı bir gelişim için gerçekten neye ihtiyacı var?

 |  Kategori: Çocuk Eğitimin ABC'si  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

Günümüzde çoğu anne baba sayısız talep ve kurallar içersinde boğuluyor ve sıklıkla kendilerine “Çocuklarımız için gerçekten önemli olan nedir?” diye soruyorlar. Ama aslında çocuklarımızın çok fazla şeye ihtiyaçları yok. Çocuklarınızın mutlu olması ve sizin anne baba olarak doğru yolda olduğunuza emin olmanız için akla gelen ilk 10 başlık:

1. Çocukların koşulsuz sevgiye ihtiyacı var

Anne babalarının her zaman yanlarında olduklarını deneyimlemeleri gerekiyor-şartsız koşulsuz. Çocuklarınızın bazı davranışlarını kabul etmiyor olsanız bile bunun sizin ona olan sevgisini hiçbir şekilde etkilemediğini bilmesi gerekiyor. Yeni oyuncağını kırması ile ilgili hayal kırıklığınızı dile getirin. Dikkatli olmak şartıyla eleştiri de de bulunun: “Küçük kardeşine vurman hiç hoşuma gitmedi” demeniz “Kötü bir kızsın, kardeşine vuruyorsun” yerine çok daha sağlıklı. Ve her fırsatta onu ne kadar sevdiğinizi söyleyip gösterin

2. Çocukların istikrarlı bağlara ihtiyacı var

Koruma, güvenlik, yakınlık ve teselli veren anne babaya ihtiyaçları var. Çocuğunuzu hayal kırıklığına uğratmayın. Eğer bağlanma ihtiyacını göz ardı ederseniz korku ve güvensizlik ile tepki verir. Çocuğunuz “Yüzde yüz anneme ve babama güvenebilirim” diyebilmeli. Onlar her zaman yanımda olacak duygusuna ihtiyaçları var. Bir şeyler ters gittiği zaman onu kollarınıza alıp öncelikle teselli edin azarlamak yerine. Her zaman onu kendi deneyimlerini yaşaması için cesaretlendirin.

3. Çocukların dünya üstünde yer edinmeye ihtiyaçları var

Çocukların ilgisini çekmeyen hiçbir şey yoktur: Yeni alanlar keşif etmek istiyorlar, burun mukozasının tadına bakmak istiyorlar ve bardağın yere düştüğünde kırılıp kırılmayacağını denemek istiyorlar. Merdivenleri artık tek başlarına çıkıp çıkamayacaklarını kendi başlarına öğrenmek istiyorlar. Ve bardağa süt koyarken dökme tehlikesini göze almak istiyorlar. Evhamlı anne babalar çocuklarının kendi deneyimlerini yaşamalarını çoğunluk ile engelliyor. Ona dünyayı keşif etmesi için bir fırsat tanıyın. Gerçekten çocuğunuzun algılayamayacağı bir tehlike olduğunda müdahale edin.

4. Çocukların anlayışa ihtiyacı var

Çocuklar gelişim fırsatlarını kendiliğinden değerlendiren aktif varlıklardır. Neleri deneyimlemek istediklerini kendileri seçiyorlar. Biz yetişkinlere onlara bu deneyimleri sunmak için ihtiyaç duyuyorlar. Hayvanat bahçesine ziyaret, orman yürüyüşleri, bir gece yürüyüşü, kumdan kaleler inşa etmek, mağaralar yapmak ve Kızılderili oyunları. Çocukların kitap, sohbet, role playing, tiyatro ve sinema ziyaretleri gibi entelektüel uyaranlara ihtiyaçları var. Yaratıcı faaliyetlerde bulunabilmek için kağıt, yapıştırıcı, kalem, makas, eski gazeteler gibi malzemelere ihtiyaçları var. Ve deney yapmak için fırsat istiyorlar: eski bir daktilo da yazmak, bir terazi ile oynamak veya çiçekler yetiştirmek gibi.

Çoğunlukla bunların hangisi ile ilgilenmek istediklerine çocuklar kendileri karar veriyor. Eğer anne babaları ile sağlam bir bağları var ise entelektüel eksikliklerini çabuk kapatıyorlar.

5. Çocukların diğer çocuklar ile oynamaya ihtiyaçları var

Çocuklar özellikle birbirleri ile olan etkileşimlerde duygusal ve sosyal anlamda yoğun deneyimler yaşıyor. Bu deneyimleri yaşaması için ona mümkün olduğu kadar çok fırsat yaratın. Böylece kendisi ve başkaları ile ilgili çok sayıda bilgi ediniyor. Sosyal ilişkiler kurmayı, kurallara uymayı, hoşgörülü davranmayı, fikir ayrılıklarını çözmeyi ve başkaları ile anlaşmayı bu sayede öğreniyorlar. Aynı zamanda aile bağları dışında arkadaşlık ve farklı başka sosyal rolleri öğreniyor.

6. Çocukların tutarlı anne babayı ihtiyaçları var

Çocuklar ve yetişkinler karşılıklı birbirlerinden öğreniyorlar. Murat yeterince uzun bir süre ağladığı zaman istediğini elde edebileceğini öğrendiği zaman bunu sürekli tekrar kullanacaktır. Ama eğer hayır ın gerçekten hayır olduğunu öğrenir ise bir süre sonra bir değişiklik getirmediği için ısrar etmekten vazgeçecektir. Diğer taraftan Murat ın annesi de tekrar tekrar önemli bir hata yapıyor: Tehdit ediyor, kızıyor ve bağırıyor, hatta belki de ona vuruyor. Murat ın öğrendiği ise: “Annem bağırmaya başladığı zaman ancak gerçekten durum ciddi. Normal konuştuğu zaman benim bir tepki vermem gerekmiyor.” Bu tarz olaylar yılda bir iki kez oluyor ise hiç önemli değil. Fakat eğer sürekli bu şekilde bir davranış modeli var ise tehlike çanları çalıyor.

Çocukların duraksamadan bir sonraki adımda ne yapacağını bilen tutarlı anne babalara ihtiyaçları var. Sırf uğraşmak istemedikleri için bugün hayır dedikleri bir konuya ertesi gün evet demeyen ve net bir şekilde beklentilerini söylen. Sadece bu şekilde çocuklar güvenli ve istikrarlı ilişkiler kurabilirler.

7. Çocukların sadece kendileri ile ilgilenilen sayısız anlara ihtiyaçları var

Çocuklarınıza zaman ayırdığınızda bunu tüm enerjiniz ve benliğiniz ile yapmalısınız. Çocuğunuzun:” Annem beni gerçekten dinliyor, yaptığım ve önemsediğim olaylar ile ilgileniyor. Arkadaşlarımı tanıyor ve en çok hangi oyunu oynamaktan zevk aldığımı biliyor. Hatta bazen bana daha ayrıntılı sorular sorup bunları daha sonrasında da hatırlıyor.” Çocuklar ilginizin gerçek mi yoksa yüzeysel mi olduğunu çok iyi hisseder. Yüzeysel olduğunu hissettiklerinde ise ciddiye alınmadıklarını düşünürler ve duyguları incinir. Özsaygıları sarsılır ve güven sorunları yaşar. Her gün ona mutlaka gününün nasıl geçtiğini ve kendini nasıl hissettiğini sorun. Çocuğunuz ile dolu dolu zaman geçirin: Oyun oynayın, sohbet edin, hikaye okuyun ve sarmaş dolaş keyif yapın. Saatlerce onunla ilgilenmeniz gerekmiyor, zaten onun da sağlıklı gelişmesi için özerkliğe de ihtiyacı var. Ama annesi veya babası ile tüm ilginin onda olduğu yoğun anlara da mutlaka ihtiyacı var.

8. Çocukların istikrara ihtiyaçları var

İstikrar sadece çok istisnai durumlarda çiğnenen kuralların olmasıdır. Bu kurallara uyulmaması halinde ise bunun ciddi sonuçların olması. İstikrar aynı zamanda günlük hayatın düzenli olması, her günün tekrar eden ve güven veren bir rutin içersinde geçmesi demektir. Yemeklerin düzenli ve aynı saatte yenilmesi, uyku saatinin sabit olması, ailenin kendi geleneklerinin olması, buluşmalara ve sözlere sadık kalınması istikrar demektir.

9. Çocukların sevgi, takdir ve onaya ihtiyaçları var

Çocuğunuzu çok bilinçli bir şekilde hediye olarak algılayın. Zor zamanlarda onu bu sayede daha kolay sıcak ve şefkat ile karşılayabilirsiniz. Sevgi çocuk yetiştirmenin taşıyıcı kolonu dır. Sağlıklı gelişebilmek için çocukların anne babalarının sevgisinden emin olmalı. “Annem babam beni olduğum gibi seviyor” u bilmeleri gerekiyor. Sevgi kendisini şefkat, vücut teması ve jestler aracılıyla gösterir. Sözler, takdir ve onay. Ayrıca net sınırların konulması ile.

10. Çocukların sınırlara ihtiyaçları var

“Seni sevdiğim için bu caddeden tek başına geçmene izin vermiyorum”. Ve “ Kardeşini de sevdiğim için senin ona vurmana izin vermiyorum”. Yedi yaşına kadar küçük çocuklar kendi sağduyuları ile ne kadar ileri gidebileceklerine henüz karar veremez. Bu yüzden siz anne baba olarak ona tartışılmaz net sınırlar çizmeniz gerekiyor. Zaman içersinde tabi ki bu sınırları çocuğunuzun yaşına göre uyarlıyorsunuz.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için