Çocuk Eğitimin ABC'si

Ağu27

Çocukların gelişim döneminde olmaz ise olmazlarımız için ipuçları!!!

 |  Kategori: Çocuk Eğitimin ABC'si  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

  • Dürüst iletişimi geliştirin ve kararları birlikte alın

Erken bir dönemde çocuğunuz ile iletişiminizi geliştirmeniz önemli. Sorunları çocuğunuzun adına değil onun ile birlikte çözün. Bazı kararları tek başınıza almanız gerekiyorsa çocuğunuza nedenlerini açıklayın ve neden bu şekilde davranmak yerine başka türlü davranmadığını sorun. Çocuğunuz şeffaf bir şekilde yetiştirin, arkasından gizli kapaklı bir şey yapmadığınızı bilmeli. Bu şekilde sizin örneğiniz sayesinde kendisi de açık ve dürüst olmayı öğrenir. Zaman içersinde çocuğunuz kendi başına da karar vermeye başlayabilir. Bu şekilde kendi davranışlarının sorumluluğunu taşımayı öğrenir. “ Sana üç farklı kazak çıkardım. Lütfen içlerinden bir tanesini seç”. Bu şekilde sınırlı seçenek vererek onun kapasitesini de aşmamız oluyorsunuz.

  • Yaratıcı olun ve içgüdülerinizi takip edin

Siz çocuğunuzu herkes den daha iyi tanıyorsunuz. Onun ile her gün birlikte oluyorsunuz ve hangi olaya nasıl tepki verdiğini biliyorsunuz. Hiçbir gelişim uzmanı veya yakın akraba sizin kadar iyi tanıyamaz çocuğunuzu. Kendi yeteneklerinize ve içgüdülerinize güvenin. Çocuklar ile ilgili genel patent reçeteleri yoktur, sadece denemeye değer yardımcı olabilecek ip uçları vardır.

 
  • İzleyin ve sayın

Bazen durumları abartma eğilimimiz vardır. Günlük hayatınızda sizi gerçekten neyin bu kadar öfkelendirdiğini izleyin. Gerçekten çocuğunuz hiçbir zaman odasını düzgün toplamıyor mu yoksa ona yeterince zaman mı tanımıyorsunuz? Kızınız gerçekten mi sürekli yemek konusunda söyleniyor, yoksa sadece güveç olduğu günlerde mi? Hoşunuza gitmeyen davranışlarının kaç kez meydana geldiğini sayın.

  • Her zaman net yönergeler verin

Çocuğunuzun ondan tam olarak ne istediğiniz konusunda bir şüphesi olmamalı. “Yamyam gibi yemek yiyorsun” dediğiniz zaman yemek yeme şekline kızdığınızı biliyor ama ondan tam olarak nasıl bir davranış beklediğinizi bilmez. “Çatal ve bıçak ile yemek yemeni istiyorum” veya “ peçeten ile ağzını sil” demeniz halbuki tam olarak ne yapması gerektiğini ona anlatır.

  • Eğlenmeyi unutmayın

Ailenizin birlikte eğlenebileceği ve bol bol kahkaha atabileceği fırsatlar yaratın. Her gün birlikte keyif aldığınız en az bir an olmalı. Birlikte bir oyun oynayın, birbirinize komik öyküler anlatın, birlikte kısa bir film izleyin. Hayatınızda olumlu giden olayların altını çizin.  

Her şeye rağmen yangın çıktığında ne yapmalı?

Her şeye rağmen yine de günlük hayatınızda sorunlar çıktığında hemen havlu atmayın. Haklısınız sürekli aynı sorunlar ile mücadele etmek enerjimizi tüketiyor ve bundan da sonsuz kaynağımız yok. Yine de güveninizi ve inancınızı kayıp etmeyin. Sorunlarınızı göğüsleyin. Çocuk eğitimin abc sinde sizler ile konu ile ilgili en sık rastlanan sorunlar ve olası çözümleri ile bilgiler aktaracağız.

  • Günlük sorunlarınızın arkasında yatabilecek nedenleri öğreneceksiniz
  • Verdiğimiz tüm örneklerde kendi çocuklarımızda yaşadığımız gerçek deneyimlerden yola çıkıp bilgi vereceğiz.
  • Bazı yerlerde kendi davranışlarınızı incelemenizi isteyeceğiz. Çünkü çoğu kez çocuklarımızı kendimizin model olduğu hatalı bir davranış için azarlayabiliyoruz.
  • Çok sayıda pratik öneriler vereceğiz ve siz hangilerinin sizin, aileniz ve çocuğunuz için uygun olabileceğine karar vereceksiniz.

Kendi yolunuzu çizmek için cesaret

Bu bölümde sayısız öneriler bulacaksınız zaman içersinde. Onların içersinden kendi yolunuzu çizmeniz gerekiyor, çünkü sizin için uygun olmalı. Sadece siz çocuğunuzu nasıl yetiştirmek istediğinize karar verebilirsiniz. Bu kararı sizin adınıza kimse veremez. Kendi davranışlarınızın ve çocuğunuza karşı duruşunuzun sorumluluğunu iyi bir his ile kendiniz taşımalısınız. Bu anne babalar için büyük ve heyecan verici bir meydan okuma.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için