Çocuk Eğitimin ABC'si

Mar11

Disiplin ama örselemeden

 |  Kategori: Çocuk Eğitimin ABC'si  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

1. Sesiniz tonunu değiştirin

İstenmeyen davranışı durdurmak için çoğu zaman ciddi bir ses tonu ile çocuğunuzu uyarmak yeterli olacaktır. Çocuklar ebeveynlerini özünde memnun etmek ister ve sınırı aştıklarını bir uyarıcı ses tonu ile almak çoğu zaman kendilerini toparlamaları için yeterli olur. 

2. Yanlış davranışı düzeltmeden önce mutlaka bağ kurun

Çocuklarımızı eğitirken ve yanlış yaptıklarında düzeltirken iyi bir bağımızın olması çok önemli. Çocuğunuz her zaman onun tarafında olduğunuzu ve ona sorunu çözmek için yardımcı olacağınızı hissetmeli.

3. Soyutlama yerine birliktelik

Yaygın bir şekilde kullanılan soyutlayarak ara verme yöntemi (mama sandalyesinde duvara dönük bekletmek, odasına göndermek belli bir süreliğine, v.b.) yerine birlikte soyutlanmak daha doğru bir yaklaşım. Çocuğunuzu baş başa kalacağınız sakin bir ortama götürün ve önce onu sakinleştirin. Sonrasında ise davranışının neden kabul edilmez olduğunu ve bunun yerine ne yapabileceğini söyleyin.

4. Yanlış davranışlara verdiğiniz ceza mutlaka yapılan hata ile ilişkili olsun

Çocuğunuz vermiş olduğunuz sınırı veya kuralı bir kaç kez sözlü uyarmanıza rağmen çiğniyor ise ceza vermelisiniz. Mümkün olduğu kadar da ilişkili bir ceza vermelisiniz. Ayrıca üst üste neden kuralı çiğnediğini anlamaya çalışın.

5. Çocuğunuzu disiplin ettikten sonra kaliteli zaman geçirerek mutlaka bağınızı yenileyin

Kriz anından sonra çocuğunuzun halen değerli olduğuna dair ve sevildiğini bilmeye ihtiyacı var. Olumlamalar, cesaretlendiren sözcükler ve baş başa oyun oynamak bunları sağlar.

Bazı çocuklar diğer çocuklara göre daha hassas ve duygusal olabilir ama tüm çocukların sevgiye ve nezakete ihtiyacı olan hassas kalpleri var. Geleneksel sert disiplin yöntemleri yerine mantıklı konulmuş sınırlara çocuklarımız çok daha olumlu yanıt veriyor.  

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için