Anne ve Baba Günlüğü

Nis6

Ergenlik Günlerinde Güç Savaşları

 |  Kategori: Anne ve Baba
Günlüğü
  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

Başlangıç

Ergenlik çağındaki çocuğunuz kontrolden mı çıktı? Nereye gittiğini söylemiyor mu? Gece eve gelmiyor mu? Okulu asıyor, size kırıcı ve saygı sınırını aşan cevaplar mı veriyor? Kendinizi çaresiz ve köşeye sıkışmış mı hissediyorsunuz? 

Günümüzde boşanmaların yoğun yaşandığı toplumumuzda özellikle bu gibi ergenlik krizleri daha sık yaşanıyor. Belki yeni bir hayat arkadaşınız var ve tekrar evlendiniz. Yeni eşinizin de belki bir önceki evliliğinden çocukları var. Yani aile dinamikleriniz biraz daha karmaşık. En iyi boşanmadan bile maalesef en çok zararı çocuklarımız alıyor, bu izler ise özellikle ergenlik çağında daha yoğun bir şekilde kendini belli ediyor. Küçük yaşta anne baba ayrılığı yaşayan çocuğunuzun kırılmış duyguları bu dönem isyankar bir şekilde ortaya çıkabiliyor. 

Karar

Bu durumu tersine çevirmek için cesarete, zamana, ve güçlü bir inanca ihtiyacınız olacak. Sabır ve sevgiyle ondan vazgeçmeden ama aynı zamanda kendinizden ve hayatınızdan da vazgeçmeden bu mücadeleyi vermelisiniz.

İkilem

14 -18 yaşınızdaki çocuklarınız için katı kurallar ve cezalar vermek sadece güç savaşları ile sonuçlanıyor. Ergeniniz artık kendi kişiliğini geliştirmiş ve kendi kararlarını veriyor. Hatta bu dönem kendi kararlarını sizin kurallarınıza karşı gelerek vermek ona bir tür üstünlük ve başarı duygusu veriyor. Aslında hissetmek istediği de bu değil, halen ihtiyacı olan duygu huzurlu ve sevgi dolu kendini güvende hissettiği bir aile ortamı. Maalesef isyan bayrağını çekmiş ergeniniz hiç de sevgi arıyormuş gibi gözükmüyor gözünüze, daha çok nefret dolu ve acımasız çocuğunuzu tanımakta zorlanıyorsunuz.

Barış Konuşmaları

Bu durumu tekrar tersine çevirmek için onun işbirliğine ihtiyacınız var. Başlangıçta konuşmalarınız savaş sonrası iki ülkenin barış konuşmalarına benzeyecektir. Yıllarca birbiri ile savaşan ve hatta birbirinin canına kıyan insanların arasındaki güvensizliği ve acıyı düşünün. Ailece oturup tekrar huzurlu ve sevgi dolu, kimsenin birbirini kırmadığı bir aile ortamı için neler gerektiğini konuşun. Bunun için öncellikle her aile ferdinin hemfikir olması gerekiyor çünkü zorla bunu kesinlikle sağlayamazsınız.

Mutlaka düşüşleriniz de olacak, bunu baştan kabul edin. Bunun nedeni bir dönem duygularınız incindiğinde karşı tarafı incittiğiniz için belli bir birikmişliğiniz olması. Öncellikle tüm aile aynı hedefe odaklanmalı: sakin, medeni ve saygılı bir ortamda yaşamınız sürdürmek.Sonra biriniz bir hata yapıp diğer aile bireyini incittiği zaman ne yapılacağı konusunda fikir birliği yapmalısınız. Örneğin aşağıdaki örnek konuşmayı yapın:

"Şu an mevcut ilişkimizin geldiği noktanın beni çok üzdüğünü bilmeni istiyorum. Çoğu zaman senin ile ilgili hissettiklerimden ve senin benimle ilgili hissettiklerinden çok mutsuz oluyorum. Benim bu konudaki hatam senin isyanların ve kırıcı davranışların karşılığında benim de en az senin kadar kırıcı davranmam oldu. Eski günlerimizdeki gibi saygılı ve sevgi dolu bir ilişkiye geri dönmeyi her şeyden çok istiyorum. Sen de bunu istiyor musun?" Burada şimdi susma zamanı. Onun size kendi fikrini söylemesini bekleyin. Eğer yine isyankar bir tavır ile daha önce yapmış olduğunuz hataları tekrar eder ve hayatını istediği şekilde yaşayacağını söylerse derin bir nefes alıp sorunuzu tekrar edin. "Benimle daha saygılı ve sevgi dolu bir ilişki yaşamak için farklı ne yapabiliriz i konuşmak istiyor musun?"  Gerektiği kadar bu soruyu tekrar edin, ona saygı ve sevgi dolu bir ilişki istediğinizi söyleyin, her iki tarafın da birbirine bu şekilde yaklaştığı bir birliktelik.      

Artık kavga gürültü eşliğinde birbirinizi kırmak yerine sorunlarınızı ve fikir ayrılıklarınızı konuşmak istediğinizi belirtin. Onu çok sevdiğinizi ve ne olursa olsun bunun hiç bir zaman değişmeyeceğini anlatın. Kendisinden değil bazı davranışlarından nefret ettiğinizi tekrar edin. Sizin için onun ve yaşadığını hayatın çok önemli ve değerli olduğunu sürekli tekrarlayın çünkü çoğu zaman bu noktaya gelen ergeniniz buna inancını kayıp etmiş oluyor. Size tekrar güvenmeyi öğrenmesi gerekiyor. 

Ergeninizin Bakış Açısını Anlamak

Konu ile ilgili okuduğum sayısız yayın ve çevremde gözlemlediğim örnekler sonrasında en güçlü etkenlerden birisinin yaşıtları olduğunu gördüm. Ergenlik çağında maalesef çoğu genç aileleri ile kopuş yaşıyor, daha ağırlıklı olarak ise ayrılmış ebeveynlerin çocukları bu döngüye giriyor maalesef. Kendilerini en güvende hissettikleri aile birliği bölündüğünde bu geçişi doğru bir şekilde yönetemezseniz ve kendilerini güvensiz ve terk edilmiş hissederler ise sizden kendi imkanları çerçevesinde intikam alacaklar. Günümüzde ise aynı durum ile baş etmeye çalışan yaşıtları da sayıca oldukça fazla, ve ne yazık ki birbirlerinden bolca destek ve fikir alıyorlar. Bu döngüyü kırmak çok zor ve aslında sadece güçlü bir sevgi bunu başarabiliyor.

Sınırlar

Ergenlere sınır koymak konusunda dikkatli olmalısınız. Mutlaka sınırları olmalı ama bunları belirlerken özellikle kendini güvende hissettiklerine öncelik vermelisiniz. Bazen isyan edecek ve ona istediği hayatı yaşatmadığınız için öfkelenecek. Sakin kalmanız ve onunla birlikte daha önce kararlaştırdığınız sonuçları uygulamanız çok önemli. Bunu yaparken de özellikle emir kipi kullanmamaya dikkat edin, bilinen bilgiyi hatırlatmanız yeterli.  

Sınırların gerekliliğini anlatırken ise bir kitap da okuduğum dükkan kapanış saati örneği çok güzel ifade ediyor. Dükkanın kapanış saati 19.00 ve sen bu saatten sonra gittiğinde kapalı olacaktır, seni geciktiren neden ne olursa olsun. Dükkan seni cezalandırmak için kapalı değil. Sana bir ders vermek için kapalı değil. Sadece kapalı.

Sınırların amacı bir ders vermek değil sadece basitçe ergeninize seçeneklerini göstermek. Onların bunları bilmeye ihtiyacı var ve aynı zamanda zorlamaya da ihtiyacı var, bu genç davranışın bir parçası.

Bunun sadece başlangıç olduğunu da bilin, zarar görmüş bir ilişkiyi tamir etmek zaman, sabır ve sevgi ister. Aslında sadece bir kişiye ihtiyaç var- siz. Kendinizi bu dönem ailenizdeki barışa ve sevgiye adamalısınız.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için