Anne ve Baba Günlüğü

Mar10

Erken Yaşlanmayı Önlemek için 7 Basit Kural

 |  Kategori: Anne ve Baba
Günlüğü
  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

Yaşlanmayı maalesef engellemek pek mümkün değil. Önümüzdeki günlerde 47 yaş kutlamam yaklaşırken doğal olarak konu yakın ilgi alanıma giriyor. Fiziksel olarak hepimiz er ya da geç yaşlanacağız fakat cildimize ne kadar çok özen gösterirsek o kadar genç görünebilir ve güzel yaşlanabiliriz. Sağlıklı beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak da daha genç hissedebiliriz, hepsi aslında bize bağlı. İnsanlar farkında olmadan onları daha yaşlı gösteren bir sürü hata yapıyor- öğün atlıyorlar, çöp yiyorlar, yeterince uyku almıyorlar ve yeterince su içmiyorlar. Eğer sizde bu hataları yapıyorsanız aşağıdaki 7 kuralı benimseyip hayat tarzınızı yeniden düzenleyin ve daha uzun yıllar genç kalın. Hatta bu güzel alışkanlıklarınızı çocuklarınıza da miras bırakın. Onlar ağırlıklı olarak söylenenleri değil de gördüklerini yaparlar. 

1. Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun

Sigara ve içki içmek belki sizin rahatlamanızı sağlıyor, fakat bu alışkanlıklar hiçbir zaman daha genç görünmenizi sağlamaz tam aksine erken yaşlanmanızı destekler. Çoğu araştırmaya göre erken yaşlanmanın başında gelen sebeplerin arasında başı çeken sigara tüketimi. Eğer her gün bir paket sigara içip çok alkol tüketiyorsanız vücudunuz aşırı susuzluğa, kırışıklıklara, kırmızı bir cilt, kollajen ve esneklik kaybına sahip olacak. Ben sigarayı bıraktığımda cildimin kalitesi bir hafta içinde iyileşmeye başladı. Alkol tüketimini ölçülü bir seviyede tuttuğunuz sürece ise zararlarından çok faydasını görebilirsiniz. Kötü alışkanlığınızdan kurtulun – cildiniz ve vücudunuz size kesinlikle teşekkürlerin sunacaktır!

2. Boynunuz, omuzlarınız ve ellerinize özen gösterin.

Yüzünüz yaşınızdan daha genç durabilir, fakat gerçek yaşınızı boynunuz, omuzlarınız ve elleriniz çok hızlı bir şekilde ele verebilir. Erken yaşlanmayı önlemek için vücudunuzun bu bölgelerine her gün özen göstermeniz çok önemli. Uyumadan önce mutlaka bu bölgeleri nemlendirin ve gün içinde ise güneş koruması kullanın.

3. Güneşe fazla maruz kalmayın

Tamamen güneşi hayatınızdan çıkarın demiyorum- çünkü faydası da yadsınamaz. D vitamini depolamak için her gün güneş de biraz zaman geçirmenizde fayda var. Bu süreyi abarttığınız zaman sorun oluyor- cildinizi kurutuyor ve kırışmasına sebep oluyor daha da önemlisi günümüzün korkulu hastalığı cilt kanserine yol açıyor. Evden çıkmadan önce her gün mutlaka iyi bir güneş korucu kullanın ve eğer çok dışarda kalırsanız tekrar uygulayın.     

4. Yüzünüze dokunmayın

Akne ve erken yaşlanmayı önlemek için ellerinizi yüzünüzden uzak tutun. Gözlerinizi ovuşturmayın ve burnunuzu kaşımayın. Özellikle göz çevrenizdeki cilt çok hassas ve nazik davrandığınızda erken kırışıklıkları önlemiş oluyorsunuz.

5. Yüzünüzü günde iki kez yıkayın

Bazen sabahları zar zor yataktan kazınarak kalkıyoruz ve yüzümüzü yıkamaya üşeniyoruz veya feci yorgunuz ve uyku öyle bir bastırıyor ki o günün tozunu hatta daha kötüsü bayanlar makyajlarını temizlemeden yatağın yolunu tutuyoruz. Bu ise maalesef erken yaşlanmaya yol açan en kötü alışkanlıklardan biri. Sadece birkaç dakikanızı alan bu işlem için mümkün ise hiçbir zaman bir bahane uydurmayın ve düzenli yapın. Kırk yılın başı dışında sabah akşam cildinizi uygun bir şekilde mutlaka yıkayın.

6. Yeterince uyku uyun

8 saat den fazla veya 6 saat den az uyuduğunuzda cildinize ve vücudunuza fayda dan çok zararınız dokunuyor. Sistemimizin kendini yenilemek için her gün 7-8 saat uykuya ihtiyacı var. Daha da önemlisi ve zor kısmı uykuya geçiş saatimiz akşam on biri geçmemeli. En yenileyici uyku saati gece on ve sabah iki arasında gerçekleşiyor. Bizler için akşam onda yatmak belki hayal ama on bir için gayret edebiliriz. Bu arada dürüst olmam gerekirse bunu ben kendim ancak iki çocuğuma doğdukları günden beri sürekli uygulayabiliyorum ama konu kendim olunca sınıfta kalıyorum. Bildiğiniz gece insanıyım ama son zamanlarda sabah kalktığımda kendimden ürkmek yerine buna da artık bir el atmaya karar verdim. Kırışıksız ve genç bir hayat için geceleri kısaltmak gerekiyor! Uyku pozisyonumuz da kırışık oluşumunu geciktirebiliyor- sırt üstü yatmak en yararlısı.

7. Antioksidan alımınızı artırın

Günlük beslenmenize antioksidan açısından zengin besinleri bolca katın. Onlar cilde zarar veren serbest radikaller ile savaşmamıza yardım ediyor. Antioksidan bakımından zengin besinlerden bazılarını sayacak olursak- çilek, elma, kırmızı üzüm, siyah erik, havuç, enginar, fasulye, cevizlerin her türü ve siyah çikolata var.   

Evet, erken yaşlanmayı önlemek kolay değil ama yapılmayacak kadar da imkansız veya zor değil. Bazı gençler yirmili yaşlarında kırışıklıklar ve ince çizgiler ile mücadeleye başlamak zorunda kalır ve tek nedeni kötü alışkanlıklar ve yetersiz cilt bakımı. Daha fazla meyve sebze tüketin, bolca su için, yeterince ve doğru zamanda uykunuzu alın ve stresinizi kısık ateşte tutun ki daha uzun yıllar genç kalın. Bu yedi kural ellili altmışlı yaşlarınızda bile daha genç görünmenizi sağlayabilir. Benim annecim 80 yaşını geçti ama milyon kere maşallah – en büyük idolüm kendisi bu konuda. Bizde inşallah çocuklarımızın idolü olmayı başarırız.

Sizin gençlik formülleriniz var mı? Paylaşırsanız sevinirim- çünkü özellikle biz anne babaların zinde ve sağlam olmaya iyi hissetmeye ihtiyacı var.      

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için