Etiket Bulutu > "cocuk-istismari"

Ara28

Çocuğunun cinsel istismara uğraması onun için olduğu kadar ailesi için de kâbus. Günümüzde çocuklarımızın hayatına giren akıllı cep telefonları ve sosyal medya ortamları onları daha korumasız kılabiliyor. Ancak çocuğa verilecek eğitimle ve alınacak önemler ile, bu riski en aza indirmek mümkün.   

Iowa Üniversitesi çocuk Koruma Program Direktörü Pediatrist Doç. Dr. Resmiye Oral, çocukların yüzde 70-80’inin tanıdığı biri tarafından istismar edildiğini belirtiyor. Dolasıyla anne-babaların sorumluluğu, “yabancılardan şeker alma”, “yabancılarla gitme” demekle bitmiyor. Genel vücut güvenliği eğitimi vermeleri de gerekiyor. Antalya’da düzenlenen 4’üncü Akdeniz Adli Bilimler Kongresi’ne katılan Doç. Dr. Oral ailere u önerilerde bulundu:

Yazının devamı >

Şub20

Türkiye gündemine bomba gibi düşen ve hepimizi yasa boğan Özgecan Aslan ın canice öldürülmesi ardından son günlerde sürekli çocuklarımı bu tarz bir felaket den nasıl koruyabileceğimi düşünüyorum. Daha önce de istismar ile ilgili bir yazı yayınlamıştım fakat farklı kaynaklardan araştırdığım bilgileri tekrar burada sizler ile paylaşmak istedim. Kesin vardığım sonuç ise Anne Baba olarak sürekli tetikte olmamız gerektiği ve bu konuda yaşına uygun bir üslupta çocuklarımıza sürekli eğitim vermemiz gerektiği.

Yazının devamı >