Etiket Bulutu > "egitim"

Oca1

Çocuk Eğitimin ABC si

0 Yorum  |  Çocuk Eğitimin ABC'si  |  Link  |   1 Ocak 2015 - 11:26:24

etiketler  Eğitim  Çocuk gelişimi  Motor gelişimi  Okul  Çocuk  

Günümüzde “Çocuğumuz çok zor, başa çıkamıyoruz” diye git gide daha fazla sayıda anne baba dert yanıyor. Çocuk gelişimi ile ilgili danışmanlık merkezleri her geçen gün biraz daha fazla anne baba akınlarına uğruyor. Kavga ve söz dinlememe, hırçın davranışlar ve öfke nöbetleri çoğu ailede günlük hayatın bir parçası. Yapılan araştırmalara göre yuva ve anasınıflarındaki üç-altı yaş arası çocuklarının aşağı yukarı dörde biri ciddi sorunlar çıkarıyormuş. Ayrıca ufak tefek konular gibi gözüken darmadağın çocuk odaları veya sürekli tekrarlanan yalanlar da zaman içinde anne baba sinirleri için bir gerilim kaynağı olabiliyor. Bu durumda çocuk sahibi olmanın mutluğu ise sınıfta kalıyor.

Tabi ki bir çocuğu eğitmek kesinlikle çocuk oyuncağı değil. Hatta bugün ki mevcut hayat şartları anne babaların işini kesinlikle kolaylaştırmıyor. Dar yaşam alanları, oyun oynamak ve kudurmak için çok kısıtlı olanaklar, görsel ve işitsel anlamda aşırı uyaranlar minik insanlar için kesinlikle en uygun şartlar değil. Günlük hayatta anne baba ile keyifli anlar yerine telaşlar/aceleler, aile yemekleri yerine hızlı atıştırmalar, kum havuzu ve ağaçlara tırmanma yerine TV ve bilgisayar oyunları, macera yerine tüketim- tüm bunlar çocukların üstünde olumsuz iz bırakıyor. Çoğu zaman da maalesef onların küçük birer yetişkin olmadığını unutuyoruz. Bazı şeyleri henüz anlayamıyorlar ve bizden farklı ihtiyaçları var. Ve son olarak çoğu zaman net kuralların, sınırların, ve dokunulmaz değerlerin eksikliğini yaşıyorlar.

Bu nokta da siz anne baba olarak istikrarlı bir duruş sergilemelisiniz, hatta zor olsa da her gün yeniden bunu başarmalısınız. Er ya da geç emeklerinizin meyvelerini toplayacaksınız. Çocuğunuzda bunun yansımasını ayna gibi göreceksiniz. Çocuk Eğitimin ABC si bölümün amacı bu konuda sizlere yardımcı olmak. Çocuğunuz ve gelişimi hakkında gerekli bilgileri aktaracak, bu sayede onu stres anlarında daha iyi anlayabileceksiniz. Ayrıca çocuk yetiştirme konusunda kısa kısa bir sürü pratik öneriler verilecek, bu sayede günlük hayatta en sık meydana gelen sorunlar ile daha kolay baş edebileceksiniz. Buradaki önerilerin çoğunu ben kendi iki çocuğumda uygulayıp başarılı sonuçlar elde ettim. Hepinize bu konuda başarılar, ama aynı zamanda sabır, sağlam sinirler, dayanıklılık ve yüksek dozda mizah anlayışı diliyorum:)

Yazının devamı >

Eyl26

Çocuğumuz Yuvaya Başlıyor

0 Yorum  |  Okul Hayatı   |  Link  |   26 Eylül 2013 - 15:44:11

etiketler  Eğitim  Anaokulu  Yuva  Okula Başlamak  

Çocuğumuzun üçüncü yaş günü civarında çoğu ailelerde yuvaya başlama konusu gündeme geliyor. Hem çocuğun hem de anne babanın hayatında bu önemli yeni bir dönemin başlangıcı oluyor. Çocuklarımız hayatında ilk kez gün içinde biz ebeveynlerinden ayrılıp, evin dışında uzun saatler geçirip, öğretmene alışıp, grubun bir bireyi olmak zorunda kalıyor. Yuva başlangıcın aile için olumlu bir deneyim olması için gereken en önemli şeylerden biri özenli bir alıştırma devresi. Bu sayede çocuğumuzun güven oluşturmasına fırsat tanınmış olunuyor. Bunun için örneğin anne baba ve çocuğun bir süre (her çocuğun kendi zamanlaması vardır) öğleden sonraları yuvayı birlikte ziyaret etmelerine fırsat verilmelidir.

Yazının devamı >