Doğal Hayat

Şub10

Evinize sokmamanız gereken bazı ürünler

 |  Kategori: Doğal Hayat   |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

Dünyayı kurtarmak adına minik adımlar büyük farklar yaratabilir. Eğer sizde doğal hayata dönmek istiyorsanız aşağıda sıralanan kullanmamanız önerilen ürünlere göz atın.

Bu ürünlerin bazıları sadece dünya için değil aynı zamanda ailemiz için zararlı! Burada listelenmiş ürünlere bazı alternatifler de sunuluyor geçişi kolaylaştırmak adına. 

Strafor bardaklar

Strafor geri dönüşümlü değil, yani sonsuza kadar bizim ile. Kesinlikle strafor tabak bardak v.b. ürün tüketmeyin- bunun yerine cam ve metal kullanın. 

Kağıt ürünler ve plastik malzemeler

Kağıt geri dönüşümü olan bir ürün fakat çoğumuz gereğinden fazla kağıt ürün kullanıyoruz. Özellikle evde kullanılan kağıt havlular çok pratik fakat tamamen gereksiz - orman kaynakların ve paramızın çöpe atılmasından başka bir şey değil. Daha iyi bir alternatif bez, sünger, havlu gibi ürünleri kullanmak. Yok bu alışkanlığınızdan vazgeçemiyorsanız mutlaka çevre dostu ürünler tercih edin.

Kağıt ürünler gibi plastik malzemeler de atık olarak doğamıza zarar veriyor. Çoğu plastik ürün bir kez kullanılıp atılıyor geri dönüşüme gideceğine. Bu da doğamızda sonsuza kadar çöp olarak kalacağı anlamına geliyor çünkü bu ürünler de geri dönüşümlü değil. 

Ağartılmış muffin kalıpları

Dioksinler klor ağartma işlemi sırasında oluşan kimyasaller. Dioksinler yer altı sularını ve havayı kirletiyorlar ve aynı zamanda insanlarda ve hayvanlarda kanser ile bağlantılı olduğu düşünülüyor. Mutlaka ağartılmamış çevre dostu ürünler tercih edin, hatta mümkün ise evinize sürekli kullanabileceğiniz bir muffin kalıbı alın. 

Ev Temizleyiciler

Çoğu temizlik ürünü tehlikeli maddeler içeriyor. Ürkütücü uyarı etiketli ürünler alacağınıza doğal temizleyiciler almaya özen gösterin. Cildiniz, çiğerleriniz ve evinizin havası için çok daha sağlıklılar. Hatta bunları basitçe kendiniz de üretebilirsiniz! Yeşil temiz bir evin içeriği karbonat, sirke, ve sudan oluşuyor.


PVC li plastikli oyuncaklar

Geri dönüşümü en düşük PVC plastik ağırlıklı inşaat sektöründe kullanılıyor. Fakat günlük kullanımlı plastiklerde hatta çocuklarımızın oyuncaklarında da bulunabiliyor. PVC yapımında kullanılan kimyasal Vinil klorür kanserojen dir. Bu yüzden çocuklarınızın oyuncakların hangi malzemeden üretildiğine çok dikkat edin. Tercihen ahşap, organik pamuk veya başka doğal materyallerden yapılmış oyuncaklar tercih edin. 

Akkor Ampul

Pazarda bulunan nispeten ucuz kompakt floresan ampuller varken geleneksel ampul almak pek anlamlı değil. Bu aydınlatma ile %75 enerji tasarrufu sağlıyorsunuz. Az miktarda civa içerdikleri için geri dönüşümünü dikkatlice yapmalısınız. Enerji tasarrufun başka yöntemleri ise kullanılmadığında ışıklarınızı kapatmak, klima yerine fan kullanmak, kış aylarında ise termostatınızı uyku zamanı düşürmek. 

Tek kullanımlık piller

Her yıl satın alınan 15 milyar pillin çoğu alkalin piller, yani yaşam evreleri bittiğinde atılan türden. Gelişi güzel çöpe atılan piller kimyasallar sızdırır ve yeraltı sularımızı kirletirler. Hayatımızda ki elektronik aletlerin sayısını düşününce en akıllıca çözüm şarj edilebilir Nikel Metal Hidrit (NiMH) veya Lityum İyon ( Li-Ion ) pillere geçmek.Hem tasarruf edin hem de değerli yer altı sularımız koruyun.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için