Özel Etkinlikler

Nis4

Genç İstanbul Modern, Çocukları ve Aileleri Sıra Dışı Bir Bahçeyi Keşfe Çağırıyor

 |  Kategori: Özel Etkinlikler  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

“PLASTİK BAHÇE”

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Paris’teki Centre Pompidou işbirliği ve Eğitim Sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla on yedincisini gerçekleştirdiği Genç İstanbul Modern etkinliklerini 1 Nisan – 21 Haziran 2015 tarihleri arasında Plastik Bahçe ile sürdürüyor.

6-12 yaş grubundaki çocuk ve ailelerine yönelik düzenlenen program, çağdaş sanatçı Christophe Dalecki’nin çocuklara özel hazırladığı sanatsal bir yerleştirme alanı. Bu yerleştirme alanında çocuklar, sanatçının yapıtına dokunabiliyor, bu yapıtı oluşturan nesneleri inceleyerek değiştirebiliyor, yeni düzenlemeler yaparak mekânla ilişkili hayali anlatılar yaratabiliyorlar. Çocukların sanat eserini oluşturan nesnelerle birebir çalışarak, yaratıcılıklarını geliştirmelerine olanak sunan program üç adımda gerçekleştiriliyor.

Christophe Dalecki’nin yeşil rengin sayısız tonunu içeren plastik nesnelerle düzenlediği, doğaya öykünen yerleştirme alanına giren çocuklar, ilk adımda insan yaşamı ile doğal yaşam arasındaki ilişkiye odaklanıyor. İnsan eliyle yaratılarak doğanın bir parçası haline gelen bahçe, park, patika, meydan gibi alanların nasıl düzenlendiğini, bu alanlarda yer alan bitki örtüsünün çeşitliliğini ve mekâna dair doğal sesleri ele alıyorlar.

Plastik Bahçe’degerçekleştirilen ikinci uygulama, bu bahçeyi oluşturan plastik nesnelerin incelenmesi ile başlıyor. Çocuklar yeşilin binbir tonunu içeren bu nesneleri biçimleri, dokusu, geçirgenliği ve işlevleriyle detaylı olarak değerlendiriyorlar. Programın son adımı ise çocukların Plastik Bahçe’yi yeniden düzenlemeleri ile tamamlanıyor. Çocuklar bir önceki eğitim adımında gözlemledikleri tüm nesneleri, kesip kırpıp, bir bahçıvan gibi budayıp yeniden düzenliyor ve hayali bitkilerle dolu, kendi Plastik Bahçelerini oluşturuyorlar. 

Christophe Dalecki (1966, Issoire)

1966 yılında Issoire’da doğan Fransız görsel sanatçı Christophe Dalecki,  çalışmalarını Clermont-Ferrand’da yürütmektedir. Sanatçı, insan üretimi suni objelerden yarattığı yerleştirme, heykel ve çizimlerinde, doğa ve kültür ilişkisi üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Sadece yeşil üzerine çalıştığı yapıtlarında doğanın sınırlarını zorlayarak günlük hayatımızda kullandığımız nesneleri işlevlerinden uzaklaştırır.  İzleyiciyi kendi yarattığımız dünya ile doğanın zıtlıkları ve benzerlikleri hakkında düşünmeye davet eder.

GENÇ İSTANBUL MODERN

Genç İstanbul Modern, İstanbul Modern’in Paris’teki Centre Pompidou işbirliğive Eğitim Sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla gerçekleştirdiği bir eğitim programı dizisidir. Taşın İçinde Saklı Kuş, Ayın Altında, Dokunduğum Dünya, Oyunbaz Nesneler, Matisse-Picasso, Su İçinde Suluboya, Işığın Sihri, Tasarım Atölyesi, Sanat Sirki, Sanat Fabrikası, Module Home, Blobterre, Meka-Kolaj, Hareketin Büyüsü, Harflerin Dünyası ve Havalı Nesneler adlı atölye çalışmalarını tamamlayan Genç İstanbul Modern, çocuk ve aileleri Plastik Bahçe başlıklı 17. etkinliğiyle ağırlıyor.  

Genç İstanbul Modern’in uluslararası etkinlik dizisinin bir parçası olan Plastik Bahçe adlı çalışma, 1 Nisan – 21 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Genç İstanbul Modern’de çocuklar sanatçıları tanıyor, sanatsal yaratının gizemlerini anlıyor, işlevleri, çağrışımları ve hissettirdikleriyle nesneleri keşfediyor, etkileşimli oyunlarla farklı deneyimler kazanıyor.    

Plastik Bahçe adlı program, pazartesi hariç hafta içi her gün saat 10.00, 13.00 ve 15.00’te okul gruplarına ücretsiz olarak düzenleniyor. Cumartesi günleri saat 10.30, 13.00, 15.00’te çocuklar, pazar günleri ise 10.30’da çocuklar ve 13.00’te aileler için düzenlenen program, ücretli olarak gerçekleştiriliyor. Bir saat süren Plastik Bahçe atölyeleri 25 çocukla ya da 15 aile ile gerçekleştiriliyor.  

Rezervasyon ve ayrıntılı bilgi için: 0212 334 73 41

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için