Ev Hayatı

Şub24

Günümüzde Ebeveynlik için 5 İp Uçu

 |  Kategori: Ev Hayatı   |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

1. Bağlanın

İstikrarlı bir şekilde çocuğunuzun dünyasına bağlanın. Neler önemsiyorlar, arkadaşlık ilişkileri nasıl, beklentileri, korkuları, v.b. Onların her gün verdikleri kararları değerlendirirken varsayımlarda bulunmamalısınız. Emin olun onların yaşadığı dünya bizim büyüdüğümüz dünyadan çok farklı. Kendi çocukluğunuzu anımsarsanız benim demek istediğimi daha iyi anlayacaksınızdır.

2. Açıklayıcı olun

Çocuklarınız ile konuştuğunuz zaman onlara arkasındaki mantığı açıklayın, ancak bu şekilde söylediklerinizi neden söylediğinizi anlayabilirler. Aile ortamında onlar ile ne kadar güçlü bir iletişim kurarsanız evin dışında o kadar az başları derde girer.

3. Önemli olmayan sohbetler

Çocuğunuz ile sizin için çok önemli olmayan konular hakkında bol bol sohbet edip bir alışkanlık kazanın ki önemli olan konularda onunla iletişim kurabilin.

4. Sizin ebeveyn olduğunuzu asla unutmayın

Çocuklarınızın onlara duymak istediklerini söyleyen bir sürü arkadaşı var. Sizin onun arkadaşı olmanıza ihtiyacı yok. Onun kabul edilebilir davranışların sınırlarını belirleyen otorite figürü olmanıza ihtiyacı var. Anne baba tek dir, lütfen sizde günümüzün modern eğitim yaklaşımı adı altında çocuğunuz ile arkadaş olma tuzağına düşmeyin. Hayatta sayısız arkadaşı olacaktır ama sadece bir tane annesi ve bir tane babası olabilir.

5. İdare 

Kendi çevreleri üzerinde idare sahibi olduklarını hissettikleri bir ortam sunmalısınız.  Yaşlarına uygun olarak bazı konularda kendi kararlarını kendilerinin vermesine izin verip, bazı işlerini kendilerinin yönetmesi gerekiyor. Bu şekilde ilerde kendi ayakları üstünde durabilen güçlü bireyler olabilirler.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için