Ev Hayatı

Kas19

Her çocuk uyumayı öğrenebilir 1

 |  Kategori: Ev Hayatı   |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

Çiçeği burnunda ebeveynler kucaklarına yeni aldıkları bebeklerini ilk kez eş dost ile tanıştırdıklarında belki de en sık rastladığımız soru: “Uyku düzeni nasıl?” Geceleri sizi uyutuyor mu?”

Yeni doğanınızın ilk aylarında keyfini mı çıkaracağınız yoksa bu süreci çok zorlayıcı bulup günlük stres ve uykusuzluk ile geçireceğiniz tamamen bu sorunun cevabına bağlı.

Hepimiz o uykusuz ilk gecelerden nasibini almıştır, bazılarımız kısa süreliğine bazılarımız ise yıllarca. Biz şanslı ebeveynlerdendik, kızımız 2001 yılının Eylül ayında dünyaya gözlerini açtığında uyuyan bir melek idi adeta. Bize de her gelen ilk olarak meşhur soruyu soruyor ve yanıtı karşısında inanmaz gözler ile bakıyordu. Denizimiz akşam saat 19.00 da dünyaya geldi ve yol yorgunuydu adeta, bir kez emdikten sonra sabaha kadar mışıl mışıl uyudu. Takip eden günler ise dört saat de bir emmiyor, altı temizlendikten sonra ise tekrar beşiğine yatırıldığında mışıl mışıl uyuyordu. Tabi biz ise anne baba olarak ilk zamanlarda sabahları uykumuz almış mutlu mutlu uyandığımızda birbirimize bakıp “Bu işte bir gariplik var- insanlar ne kadar abartmış bebek bakımını- ne kadar kolay ve keyifli” gibi konuşmalar yaptık. Sabah 8.00, öğlen 12.00, akşamüstü 16.00, akşam 20.00, gece yarısı ve sabaha karşı dört de emmiyordu. Gün içinde emdikten sonra en fazla bir saat bizimle oluyordu sonra tekrar güzellik uykusuna çekiliyordu. Akşam 20.00 den sonra sadece emmiyor sonrasında ise hemen tekrar uykuya dalıyordu. İlk zamanlarda tebrik ziyaretine gelen eş dost un çoğu onu ancak beşiğinde mışıl mışıl uyurken görebilmiştir göz ucuyla. Toplumumuzda mevcut olan batıl inanışlardan kıyısından köşesinden bizde nasibimizi aldığımızdan dilimizi ısırmaktan bir hal olduk o dönem. 

Pekiyi biz nasıl olduk da şanslı azınlığın arasında yerimizi aldık? Evet, kızımız Deniz bu konuda zaten doğası gereği bizi çok destekledi ama bizim de katkımız ona belli bir rutin ve düzen sağlamak oldu. Düzen sağlamak derken de lütfen yanlış anlamayın, kesinlikle kendinizi eve kapatmaktan söz etmiyorum. Zira Deniz 4 haftalık iken bizimle 500 kişilik bir düğüne uykusunda da olsa katıldı, ve 2001 kışında hemen hemen her hafta sonu Kartalkaya ya günübirlik veya iki günlük kaçamaklar yaptık hep birlikte. Önemli olan nerde olursanız olun beslenme ve uyku saatlerine sadık kalmanız. Ben hamileliğim sırasında yurtdışından konu ile ilgili bir kitap almıştım: “Every child can learn to sleep” – Hartmut Morgenroth. Bu kitap bizim yol göstericimiz oldu.

İlk haftalarda her ebeveyn ve bebeğin ihtiyaçları farklı oluyor ve siz nasıl iyi hissediyorsanız o şekilde geçirebilirsiniz bu süreci. Bazıları yeni hazinelerini hiç yanlarından ayırmak istemiyor ve hatta geceleri de koyun koyuna uyumayı tercih ediyorlar. Diğerleri ise kendi odasında beşiğinde uyumasını tercih ediyor. Burada önemli olan dünyaya gelir gelmez ona gündüz ve gece farkını öğretmek. Örneğin akşam sekizden sonra sadece gerçekten bezini ıslatmış ise değiştirin, loş bir gece ışığı kullanın ve onun ile sohbet etmeyin. Kucağınıza alıp emzirdikten sonra hafif bir şekilde öpüp tekrar yatırın. Bu şekilde çok kısa bir sürede bebeğiniz geceleri ve gündüzleri arasında ki farkı öğrenmiş olacak. Ve istisna yapmayın, örneğin arkadaşlarınız veya daha zorlusu akrabalarınız geldiğinde bu düzenin onların anlık keyfi için bozulmasına izin vermeyin. Herkes evine döndükten sonra gece boyunca ajite olmuş bebeğiniz siz sakinleştirmeyi çalışacaksınız.

Geceleri emdikten sonra yatırdığınızda hemen uykuya dalmıyorsa bırakın biraz kendi kendine söylensin-müdahale etmeyin. Ancak ağlamaya başladığında yanına gidip onu sakinleştirmeye çalışın. Onu yattığı yerde okşayabilir, ninni söyleyebilir veya kucağınıza alıp odada biraz sallanabilirsiniz. Yalnız kesinlikle doyduğu halde tekrar tekrar emzirerek veya biberon vererek onu sakinleştirmeye çalışmayın. Beslenme yolu ile sakinleştirdiğiniz sürece geceleri sadece acıktığı zaman uyanma alışkanlığı edinebilmesi mümkün değil. Her bebeğe göre değişmekte ama sağlıklı bir bebeğin beslenme aralığı 3-4 saat arasında olmalı. Gece uykularını düzene sokmak için özellikle akşam emzirme saatlerine özen göstermelisiniz. Bir akşam ritüeli oluşturun ve ondan da şaşmayın.

Biz kızımıza örneğin 19.30 da her akşam güzel bir banyo yaptırıp, pijamalarını ve uyku tulumunu giydirip, saat 20.00 de emzirip en geç 20.30 da yatırıyorduk. Sonra her gece 24.00 de tekrar emziriyordum, bazen 15 dk erken uyanırdı ama ağlamadığı sürece yanına gitmezdik ve saatine sadık kalırdık. İlk zamanlarda gerekirse belirlediğiniz bu son iki emzirme saatinde bebeğinizi uyandırın alışması için.

5-7 haftalık olduğunda bebeğinize sağlıklı bir uyku düzeni sağlamak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

  • Bebeğinizi uyanık bir şekilde beşiğine veya yatağına yatırın, ve kesinlikle koynunuzda yatırmayın. Bunun yerine sabahları ilk uyandığında yatak keyfi yapabilirsiniz.
  • Uyku zamanında hiçbir zaman aşırı sessiz bir ortam sağlamayın. Kapı zili, sokaktaki korna sesine müdahale edemeyeceğinize göre evin içinde makine ve konuşma sesleri eşliğinde uymayı öğrenmesi gerekiyor.
  • Özellikle öğleden sonra çok uzun uyumasına izin vermeyin, akşamüstü biraz daha uzun oyun ve aktivite saati yapın onunla.
  • Gece yarısı öğününden sonra bebeğinizi kesinlikle artık uyandırmayın, bırakın acıktığı zaman kendi uyansın. Bu dönem gece öğününden sonra git gide aralık 6-7 saat e kadar uzayacak.

Pekiyi hiç mi sorun çıkmadı? Tabi ki bizim de 5 günlük bir isyan dönemiz oldu, ama onu da nasıl atlattığımız ikinci yazımda paylaşacağım.

        

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için