Ev Hayatı

Mar2

Her çocuk uyumayı öğrenebilir 2

 |  Kategori: Ev Hayatı   |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

Evet, nerde kalmıştık. Birinci yazımda kendi deneyimlerimizden biraz söz etmiştim ve bebeklerde sağlıklı uyku rutini oluşması için bir kaç ip ucu vermiştim. Pek iyi bebeğiniz bir türlü bu rutine girmiyorsa ve ya rutin e girmişken bir anda isyan ediyorsa? 

İki çocuğumuzda da farklı dönemlerde bizde nasibimizi aldık bu başkaldırılardan. Denizimiz aşağı yukarı yedi aylık olmuştu bizi 5 günlük bir cendereye soktuğunda oğlumuz Yunus ise erkenden isyan bayrağını çekti. Her ikisinde de daha önce söz ettiğim Dr. H. Morgenroth un "Her çocuk uyuymayı öğrenebilir" isimli kitabı imdadımıza yetişti. Her ikisi de o dönemlerde bir anda yataklarına yatırıldıkdan sonra ağlamaya başlıyorlardı. İlk bir iki gün bir dertleri var sanıp ne olduğunu bulmaya çalıştık. Fakat sonrasında anlaşıldı ki farkındalıkları açılmış ve sadece tek başlarına uyumak istemiyorlar. Biz her iki çocuğumuz da da kitapta önerilen yöntemi uyguladık ve eski sağlıklı gece rituelimize bir hafta içinde kavuştuk.

Bırakın ağlasın? Ama nasıl? Etkisi kanıtlanmış bu eski yöntemin günümüze uyarlanmış versiyonu gerçekten mucizeler yaratıyor. Fakat yöntemi uygularken istikrarlı bir şekilde uygulamanız çok önemli. Çocuğunuzun erken dönemde öğrendiği en önemli bilgi bu istikrara bağlı. Ya her ağladığında size istediğini yaptıramıyacağını öğreniyor ya da tam tersi sizi parmağında oynatıyor.

Tek başına ve gece boyunca çocuğunuz uyumayı nasıl öğrenebilir

  1. Öncellikle çocuğunuzun yemek ve uyku saatlerini belirleyin ve bu saatlerde onu mutlaka yatağına yatırın. Belirlediğiniz saatlerin dışına da kesinlikle çıkmayın ki alışkanlık otursun.
  2. Bu güne kadar ona verdiğiniz her türlü yardımcı araçları da hayatından çıkarın-kucakta taşımak, emzirmek, biberon, ayakta sallamak, v.b. Beslenmesini de belirlediğiniz uyku saatinden yarım saat önce tamamlayın. 
  3. Yatağına yatırmadan önceki son dakikaları ise sakin bir akşam ritueli çercevesinde geçirin. Örneğin biz onları yataklarına yatırıp her akşam mutlaka yarım saat kitap okurduk. Sonrasında onlar uyanık iken iyi geceler öpücüğü verip odadan çıkardık.
  4. Tek başına yatakta uyanık yatma çocuğunuz için alışagelmiş bir durum olmadığından büyük olasılıkla ağlamaya başlar. Daha önce alışkın olduğu şartları ona tekrar sağlamanızı bekliyor. Tam da bunu yapmamalısınız. Bunun yerine belli bir zaman aralığında çocuğunuzun yanına gidiyorsunuz.
  5. Mutlaka aşağıda verilen saat dilimlerine göre yöntemi uygulayın.
Saat Programı
  İlk  İkinci Üçüncü Sonrakiler
1. Gün 3 dk 5 dk 7 dk 7dk
2. Gün 5 dk 7 dk 9 dk 9 dk
3. Gün 7 dk 9 dk 10 dk 10 dk
Sonraki Günler 10 dk 10 dk 10 dk 10 dk

6. Belirlenen sürelerde çocuğunuzun yanına gidin ve en fazla 2 dk yanında kalın. Bu süreçte onu yattığı yerden okşayarak, onunla konuşarak sakinleştirmeye çalışın. Yatakta ayağa kalktıysa onu sakince tekrar yatırın. Kesinlike kucağınıza almamalısınız veya emzik, biberon gibi yardımcıları vermemelisiniz. Yanına gitmenizin tek amacı ona yanında olduğunuzu ve herşeyin yolunda olduğunu göstermek. Hatta bunu söze dökmek size de iyi gelecektir. " Denizcim bak yanındayım, herşey yolunda, sen artık tek başına uyuyabilirsin. Kelimelerinizi tam olarak henüz anlamasa bile ses tonunuzu ve kararlığınzı hisseder.

7. Bazı çocuklar ebeveynleri yanlarına gidip de onların beklentilerini karşılamadığı zaman daha da çok sinirleniyor. Bu olduğunda kısaca ona mesajınızı yine şefkatlı bir şekilde verip hemen odadan çıkın bir sonraki süreye kadar.

8. Çocuğunuz kendi kendine söylendiğinde ve ya mızmızlandığında yanına gitmeyin, büyük olasılıkla sakinleşip uykuya geçecektir. Sadece gerçekten ağladığında yanına girip sakinleştirin.

Bu programı istikrarlı ve yılmadan sonuca ulaşana kadar uygulamanız başarının tek anahtarı. Ağlayarak elde etmeye çalıştığı uyku yardımcısı yerine sadece ebeveynlerin onu telkin etmesini sağlıyabildiğini öğreniyor. Aynı zamanda uyku saati geldiğinden kendini yorgun hissediyor. Vardığı sonuç ise " Deli gibi ağlıyorum ama sonuç ne? Aralıklar ile gelip beni telkin ediyorlar. Ben en iyisi uykuya geçim". Sürelerin arasını açtığınız için ise inatla ağlamaya devam etmenin de yarar yerine zarar sağladığını  öğreniyor. Her kendi başına uykuya daldığında ise kendi kendine yatağında uyuma alışkanlığına bir adım yaklaşmış oluyor. Bu sayede ise her insan gibi o da geceleri uyanabiliyor ama aç olmadığı sürece tekrar kendi kendine mışıl mışıl uykusuna dalabiliyor. 

İlk iki gün ve gece hem sizin için hem de çocuğunuz için oldukça zorlayıcı geçebilir. Bazı çocuklar hiçbir zaman 15 dk fazla ağlamıyor ve 2-3 gün içinde yeni uyku alışkanlığını ediniyor. Fakat bazı çocuklarda ilk seferlerde süreç 1-2 saat e kadar uzun sürebiliyor hatta bazı istisnalarda daha bile uzun. Burada önemli olan istikrarlı bir şekilde programı aynen uygulamak, en geç 3 gün içinde bir iyileşme hatta tamamen düzelme görülüyor. Fakat programdan en ufak bir sapmada daha önce geçirdiğiniz süreçlerin hepsi sıfırlanıyor ve sil baştan başlıyor süreç. 

Çocuklar yetişkinlerden daha kolay öğreniyor yeni alışkanlıkları ve en kötü ihtimal ile 2 hafta içinde ömür boyu huzura eriyor tüm aile. 

  

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için