Çocuğumun Hobileri Olsun istiyorum

May15

Hobilerin çocuk gelişiminde önemi

 |  Kategori: Çocuğumun
Hobileri Olsun
istiyorum
  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

Çocuklarımızın hayatında hobilerin önemi kesinlikle yadsınamaz. Hobiler sayesinde yaratıcı ve kendine yeter bir anlamda hedefi olan kişilikler oluşuyor. Bir zamanlar çocukların fiziksel ve zihinsel tek aktiviteleri hobileri ve kapının önünde oynadıkları oyunlardı. Oysa ki günümüzde çocukluğunu ekran karşısında oyunlar oynayarak, film izleyerek, ve Internet de sörf yaparak harcayan bir nesil görüyoruz. Şüphesiz Internet inanılmaz zengin bir bilgi kaynağı, fakat ne yazık ki bu dünyada sunulan tüm bilgiler ve içerikler çocuklarımızın yararına değil. Bu tür olumsuz etkilerden uzak tutabilmek adına onları birincisi güvenlik ayarlarını düzgün yapmalıyız, ikincisi ise bu ortamlarda daha az zaman geçirmelerini sağlamalıyız. Bunun da en sağlıklı ve basit yolu onlara sevdikleri bir hobi kazanmalarında destek olmak.

Hobilerin çocuklar için neden önemli?

1. Yaratıcılığı Ateşliyor Öykü yazma, resim yapma, çamur, modelleme, ve seramik gibi hobiler çocuklara yaratıcılıklarını kullanarak eşiz bir şey yapabilmelerini sağlıyor. Tüm bu aktivitelerini yaparken hayal güçlerini kullanıyorlar. Sürekli yeni fikirler bulabilmek için düşünüp görselleştirmeyi öğreniyorlar. Evde televizyon izlemenin veya Internet ortamında gezinmenin örneğin hiçbir yaratıcılığı yok.

2. Başarma hissi aşılıyor Becerilerini ve hayal güçlerini kullanarak bir şeyler yarattıkları zaman çocuklar bir nevi başarı hissediyorlar. Bu da doğal olarak morallerini ve kendilerine güven duygularını yükseltiyor. Anne baba olarak da bizler onları takdir ederek bu yöndeki yeteneklerini geliştirmeleri için desteklemeliyiz. Hatta para, kibrit kutusu, mendil, kartpostal biriktirme gibi küçük hobiler bile onlara büyük bir iş başarıyor duygusu sağlayabilir. Her yeni metal para veya kartpostal kendileri ile gurur duymalarını ve bir sonrakini bulmak için daha fazla çaba sarf etmelerini sağlar. Bu ise çok çalışmanın ve sabrın önemini aşılar.

3. Zekayi teşvik eder Hobiler çocukların entelektüel becerilerini keskinleştirir. Örneğin kitap okuma gibi hobiler kelime hazinelerini geliştirir ve onlara farklı yazı türlerini gösterir. Bir kitap ı bitirmek için zaman gerekiyor, bu geçen zaman da onların hikayenin mesajına odaklanmasını ve konsantre olmasını sağlıyor. Satranç ve Scrabble gibi tahta oyunları veya yap bozlar çocukların hızlı ve verimli düşünmesini destekler.

4. Takım ruhunu destekler Futbol ve basket gibi spor dalları çocuklarımıza takım arkadaşlarına ve hatta rakiplerine saygılı ve hoşgörülü davranmayı öğretiyor. Liderliğin ve takım ruhunun birçok farklı nüanslarını öğreniyorlar. Başarıları ile böbürlenmemeyi ve kayıp eden tarafa yukardan bakmamayı da öğreniyorlar. Bir yandan maç sırasında zor da olan birisine yardıma koşmayı öğrenirken bir yandan da kazanmak için rekabetin ve elinden gelenin en iyisinin yapmanın önemini görüyorlar.

5. Becerilerin meyve vermesi Çocuklarımızın basit bir hobi olarak başladığı faaliyetleri belki de ileriki yaşamlarında profesyonel mesleklerine dönüşecek. Örneğin bir Hidayet Türkoğlu ve ya Tanju Çolak çocuklarında ila ki eğlence ve hobi amaçlı başlayıp sonrasında yetenekleri doğrultusunda profesyonel sporcu olarak hayatlarını sürdürmeye karar verdi. Yetenekleri doğrultusunda çocuklarımıza bir hobi kazandırmak onlara aynı zamanda keyif aldıkları bir meslek edinmelerinin yolunu da açabilir.

Yukarıda söz ettiğimiz avantajların yanı sıra çocuklar zaman yönetimin ve hedef koymanın önemini de anlıyor. Bu sayede ise ileride rekabet üstünlüğü ve başarı kazanıyorlar. Bizlerin anne baba olarak çocuklarımızı küçük yaşlarda ilgilerini çeken hobiyi bulmaları ve sürdürmeleri konusunda desteklemeliyiz. Örneğin müziğe karşı bir ilgisi var ise şan derslerine veya bir müzikal enstrüman çalmasına yönlendirmeliyiz. Uzun lafın kısası çocuk gelişiminde hobilerin önemi büyük, hatta ergenlik döneminde daha da büyük bir önem kazanıyor. Aktif hobisi olan ergenlerimizi ister istemez kötü alışkanlıklardan uzak tutmuş oluruz.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için