Doğal Hayat

Şub14

KARBONAT! Muhteşem Doğa Dostu Ev Yardımcınız

 |  Kategori: Doğal Hayat   |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

Doğal Temizlik ürünleri yüksek maliyetlerine değer mi?

Market ziyaretlerim sırasında kendimi sürekli doğal başlıklı genel temizleyicileri incelerken buluyorum. Ürün açıklamalarını okuyup aradaki fiyat farkını gerektirecek ip uçları bulmaya çalışıyordum. Hangisi gerçekten işe yarıyor? Hangisinin kokusu güzel? Aromaterapi olabilir mi evlerimizde? Hangi ürünlerin eski ürünlerden tek farkı üzerine pazarlama departmanı tarafından basitçe doğa dostu etiketi yapıştırılmıştı?

Bir süre sonra tüm bu çabalara gerek olmadığını fark ettim, herhangi bir etikete maalesef artık günümüzde güvenmek çok zorlaştı. Fazlasıyla bilgi kirliliği yaşıyoruz.   

Düşük maliyetli temizleyiciler

Su ve karbonatın diğer ticari ürünler gibi pekala fırınımı çok iyi temizlediğini okumuştum, üstelik nefesimi kesmeden. Fırının içini nemlendirmek için bir musluk suyu ile doldurduğum bir sprey şişesi kullandım. Sonra da tüm yüzeylere karbonat döktüm. Bu şekilde fırını 5 saat beklettim ve arkasından ıslak bir sünger ile sildim. Şaşırtıcı bir şekilde ticari ürünleri silmekten ise çok daha kolaydı karbonatı temizlemek ve sonuç harikaydı.   

Gümüşlerinizi de karbonat ile parlatabilirsiniz

Kararmış gümüşlerinizi de karbonat ile pırıl pırıl yapabilirsiniz. Karbonatlı suyu küçük bir kasede hazırlayın ve yumuşak bir bezle ile temizlenecek gümüşünüzü parlatın. 

Küvetinizi karbonatlı su ile temizleyin

Aynı şekilde banyo küvetinizi, lavabo ve evyelerinizi de temizliyor karbonatlı su. Hatta bu kez bakterileri de önlemek için elma sirkesi karıştırarak tam bir temizlik sağlayabilirsiniz. 

Karbonatın kardeşi sirkeyi güçlü yardımcımız olarak unutmayalım

Başka doğal güçlü bir ev yardımcısı ise keskin kokusu ile herkesin gönlünde pek taht kuramamış sirke. Güçlü bir temizleyici ve desenfektan olan sirke aynı karbonat gibi son derece düşük maliyetli doğa dostu bir temizleyici. Özellikle dibi tutmuş tencerelerinizi bir gece karbonatlı sirkede beklediğinizde sabah bir mucizeye uyanacaksınız. Ayrıca pırıl pırıl camlar için de sirkeli su harikalar yaratıyor. 

Aslında evinizin çoğu yerinde bu tarz doğal yardımcılar ile temizliyi sağlıyabilirsiniz, bunlar sadece bir kaç örnek gerisini sizin yaratıcılığınıza bırakıyorum. 

Temizlik ürünlerinin ister doğa dostu ister geleneksel olsun hepsinin üzerinde "Çocukların erişemeyeceği yerde saklayınız" yazıyor. Bunları zorunlu olmadıktan sonra neden evlerimize sokalım? Gezegenimizi ve çocuklarımızı korumak istiyorsak mümkün olduğunca doğal yöntemler çerçevesinde yaşamlarımızı sürdürmeye çalışmalıyız.  

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için