Anne ve Baba Günlüğü

Eki13

Kız çocuğu babaları için 11 ip ucu

 |  Kategori: Anne ve Baba
Günlüğü
  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

Tüm kız çocuğu babalarının mutlaka bilmesi gereken 11 konu

4 kız çocuğu babası Justin Ricklefs in 11 yıllık deneyimi sonucu çıkardığı yol haritası.

1. Sevilmek isteniyor. Ona alabileceğiniz veya öğretebileceğiniz şeylerden çok sizin onu sevmenizi ister. Dünyadaki hiç kimse sizin baba rolünüzü dolduramaz. Kızınız sizi bazen hayal kırıklığına uğratacak, büyük hatalar yapacak, hatta bir dönem size sırt çevirecek, fakat hiçbir zaman ona olan sevginizden şüphe etmesine olanak tanımayın. Gözlerinin içine bakıp onu sevdiğinizi ona sık sık söyleyin.

2. Gelecekteki eş seçiminde büyük etkiniz var. Biraz ürkütücü olsa da kızınız gelecekteki eş seçimini ona karşı sergilediğiniz tutum doğrultusunda yapacaktır. Uzun yıllar boyunca üçüncü kızım büyüdüğü zaman onun ile evlenmem için bana yalvardı. Bu yüzden kızınız ile olan ilişkinizi en iyi şekilde oluşturun ki gelecekte iyi bir kadın erkek ilişkisi yaşasın.

3. Dinlediği müziği dinleyin. Kızlarım ile arabada giderken en yeni çıkan popüler müzikleri duyabilirsiniz. Tek başıma olduğumda tercih edeceğim müzikler değil fakat onlar mutlu olunca bende keyif alıyorum.
4. Annesine nasıl davrandığınızı gözlemliyor. Kızınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri annesini çok sevmek ve saymak olacaktır. Bir aktiviteden diğerine koşmak ve tamamen çocuk odaklı bir aileye dönüşmek hepimizin kolayca başına gelebiliyor. Önemli olan evliliğimiz için de bir o kadar çaba sarf etmek. Karım ile baş başa daha az zaman geçirdiğim dönemler aynı zamanda kızlarımız ile daha fazla sorun yaşadığımız dönemlerdir. Bunun tesadüfen olduğuna inanmıyorum. Eşinizi sevin, ona özel zaman ayırın, seyahatlere gidin, ve çocuklarınıza onun kendilerinden daha büyük bir öncelik taşıdığını gösterin.
5. Büyümeye başladığı zaman geri çekilmeyin. En büyük kızım 11 yaşında – yani henüz zorlu ergenlik yıllarına gireceğiz. Hepimiz için biraz garip olacak fakat ben bunun bizi uzaklaştırmasını istemiyorum. Erkek arkadaşlar, aylık adet görmeler, kıllardan arınma işlemleri, v.b. bizim çok aşina olmadığımız konu. 15 yaşına geldiğinde kızlarım bağımın 5 yaşlarındaki kadar yakın olması için çabalayacağım. Kızlarınızın duyguları ve vücutları büyüdüğü zaman ortadan kayıp olmayın.
6. Hatıralar yaratın. Geçmişte bir arkadaşım bana evimizin sorumlu hatıra yapımcısı olduğumu söylemişti. Çok haklı onlara güzel hatıralar bırakmak büyük bir zenginlik. Başa başa film izlemeler, keyifli tatiller, aynı zamanda rutin hayatlarımız içinde kaliteli zamanlar. Kızınızın duygusal günlüğünü babası ile güzel hatırlar ile doldurun.
7. Etkinliklerine katılın. Aile babası olarak genelde hepimizin yoğun iş hayat var. O yüzden onların aktivitelerine yetişmek biraz güç oluyor fakat mümkün olduğu kadar bunun için çaba gösterin. Ve gerçekten orada olun- yani elinizdeki cep telefonunuzdan e-postalarınızı kontrol etmeyin o sahnede size bir yıllık bale çalışmasını sergilerken. En sevdiğiniz aktivite olmayabilir ama onun için çok önemli olduğunu unutmayın.
8. Saçını ve tırnaklarını güzelleştirin. Anneleri bunları 100 seferden 99 unda yapıyor fakat ben de kızlarıma harika at kuyrukları yapmayı ihmal etmiyorum. Ve ara sıra onların tırnaklarını boyamayı da vazife ediniyorum. Ona bir erkeğin nazik ve yardımcı olabileceğini bu şekilde gösterin.
9. Çıkın onunla. Kızınız ile baş başa dışarı çıkmak ona bir erkeğin bir kadına nasıl davranması gerektiğini öğretmesi konusunda çok önemli. Ben kızlarımı bire bir dışarı çıkardığım zaman onların ayaklarını yerden kesiyorum. Kapılarını açıyorum, hesabı ödüyorum, iltifatlar ediyorum, gözlerinin içine bakıp tüm dikkatimi onlara verip onları dünyanın merkezi gibi hissettiriyorum. Bunun her zaman pahalı bir yemek de olması gerekmiyor, bazen güzel bir yürüyüş, dondurmacıya gidiş de olabilir. Yeter ki kendisini özel ve değerli hissetsin.
10. Kalbi dış görüntüsünden daha güzel. Kızınıza içindeki güzelliğin onu hayat yolunda ileriye taşıyacağını söylemek ve bunu sürekli hatırlatmak sizin baba olarak sorumluluğunuz.  Evimizde bununla ilgili nasıl konuştuğumuz önemli, karakteri, kendine verdiği değer, kendine olan güveni olabilir.  Günümüzde kız büyütmek çok zor, onların bir ortama girdiğinde dikkat çekmek için sıfır beden olmaları veya yarı çıplak giyinmeleri gerekmediğini bilmeleri hayatlarına zenginlik katacaktır.
11. Beni affedebilecek misin? 1-14 yaşlarımı kabul etmek istediğimden daha çok unutuyorum. Hatta yaptığımda, onun duygularını incittiğim zaman ondan özür dilemeyi öğrendim. Onun seviyesine inebilen ve gerektiğinde ondan özür dileyebilen bir baba modeli olun.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için