Okul Rehberi - Yuva, Ana okul, İlkokul ve Lise

Eyl26

Ödevlere yardım ama nasıl?

 |  Kategori: Okul Rehberi - Yuva, Ana okul, İlkokul ve Lise  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

etiketler  Ödev yardımıödevev çalışmasıdestek

   Ödevlere Yardımcı Olmak İçin Bazı İpuçları!

Çocuklar televizyon seyretmek veya bilgisayarda oyun oynamak varken ödev yapmaya pek yanaşmazlar. Fakat sizlerinde bildiği gibi ev ödevlerinin amacı çocuğunuzun okulda öğrendiklerini pekiştirmesi ve öğrenme sürecini okul kapılarının dışına taşımasıdır. Düzenli ödev yapma alışkanlığı edinen çocukların ilerki eğitim yıllarında daha başarılı olduğu bilinmektedir. Bu noktada ebeveynler olarak sizin rolünüz oldukça büyük ve siz de bunun farkındasınız. O zaman gelin bu konuda da mecvut ipuçlarına göz atalım.

Ödevlere Yardımcı Olmak İçin Bazı İpuçları!

Çocuklar televizyon seyretmek veya bilgisayarda oyun oynamak varken ödev yapmaya pek yanaşmazlar.  Fakat sizlerinde bildiği gibi ev ödevlerinin amacı çocuğunuzun okulda öğrendiklerini pekiştirmesi ve öğrenme sürecini okul kapılarının dışına taşımasıdır. Düzenli ödev yapma alışkanlığı edinen çocukların ilerki eğitim yıllarında daha başarılı olduğu bilinmektedir. Bu noktada ebeveynler olarak sizin rolünüz oldukça büyük ve siz de bunun farkındasınız. O zaman gelin bu konuda da mecvut ipuçlarına göz atalım.

Çocuğunuzun organize olmasına yardımcı olun: Ödev yapmaya pek hevesli olmayan çocuklar ödev için organize olmakta güçlük çekerler ve çocukların sizlerin yardımına ihtiyaçları vardır. İlk adım olarak çocuğunuzla birlikte bir çalışma alanı tespit edin. Bu alan evin herhangi bir mekanı olabilir, çocuğunuzun kendi odası olmak zorunda değil. Eğer mümkünse sessiz, iyi ışıklandırılmış ve gerekli okul malzemelerinin bulunabileceği rahat bir alan yaratmaya çalışın. İlkokulun ilk iki senesindeki çocuklar için en etkili ödev süresi 10-20 dakika iken 3. sınıftan sonra çocuklar 30-60 dakikaya kadar dayanabilmektedirler. Bu bilgileri dikkate alarak daha sonra yine çocuğunuzla beraber ortak bir karara vardığınız bir zamanlama düzeni oluşturun.

Zorlandığı anlarda destek için ulaşılabilir olun: Pek çok ebeveyn için çocuklarının zorluklarla tek başına baş etmesini izlemek zordur. Fakat destek olmakla yapmak arasındaki çizgiyi belirlemek de kolay değildir. Burada önemli olan desteğe ihtiyacı olduğunda ulaşılabilir olmanızdır. Gereken desteği verdikten sonra işlerinize geri dönebilirsiniz. Buradaki altın kural çocuğunuzun ödevini sizin yapmamanız ve ona kendi başına nasıl yapacağını öğrenmesinde yardım etmenizdir. Takıldığı noktalarda birkaç örneği beraber yapıp daha sonra doğru anlayıp anlamadığını öğrenmek için bir başka örneği kendi başına yapmasına izin verebilirsiniz. Bu destek anlarında onun en iyi hangi yolla öğrendiğini araştırıp bulmanız ona yardım etmenizi kolaylaştıracaktır.

İyi bir örnek olun: Çocuklar genellikle sizin bir şeyler okuduğunuzu, yazdığınızı veya çalıştığınızı gördüklerinde çalışma eğilimdedirler. Çocuğunuzla neler yazdığınız ve okuduğunuz hakkında paylaşımda bulunun. İş yerinizde veya o yokken evdeki çalışmalarınızı ona anlatın. Onu eğitici oyunlar, müze, hayvanat bahçesi gezileri, kütüphane ziyaretleri ve sorumluluk bilincini yükleyebilecek ufak ev işleri gibi öğrenmeyi destekleyen aktivitelere özendirin.

Okulla iletişim halinde olun: Çocuğunuza ödevlerinde yardımcı olabilmeniz için okulla iletişim halinde olmanız önemlidir. Ara tatilin başında ve ara sıra çocuğunuzun öğretmeninden sorularınızı cevaplayabileceği zamanı öğrenip ödev politikaları ve işlenilecek konular hakkında bilgiler almanız ödevleri takip etmenizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca ödevlerle ilgili yaşayacağınız her türlü sorunu yine bu konu hakkında en çok bilgi sahibi olan öğretmenlerle paylaşmanız ve okulla işbirliği içinde çalışmanız en iyi sonucu sağlayacaktır.

Çabalarını Övün: Çocuklar için övgü çoğunlukla iyi bir motivasyon kaynağıdır. Bu nedenle övgüyü bir alışkanlık haline getirin. Yaptığı en iyi ödevleri bir dosyada toplamanız da onu motive edecektir. Aldığı nottan bağımsız olarak, elinden gelenin en iyisini yaptığı için övün onu.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için