Evde Aktiviteler

Mar11

Origami Sanatının Miniklerimiz için Faydaları

 |  Kategori: Evde Aktiviteler  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

Çocuklarımızın el becerilerini geliştirmek ve keyifli dakikalar paylaşmak için güzel bir aktivite. Renkli kağıtların nasıl değişik şekil ve nesnelere dönüştüğünü deneyimleyen çocuklarımız aynı zamanda hayal güçlerini, matematiksel zekalarını, ince motor & dil becerilerini, ve davranışsal gelişimlerini geliştiriyor. 

Origami yapan çocuklar tekrar edilen eylemler sayesinde şematik öğrenme becerilerini geliştirirler. Tekrar edilen eylemlerle şematik öğrenme söz konusu olduğunda ise çocuk odaklanır, dinler, gözlemler, verilen yönlendirmeleri takip eder.

Bu becerilerin gelişimi sonucunda ise parça-bütün ilişkisinin anlamlandırılması ortaya çıkar.  Bir nesnenin yapımını öğrenen ve uygulayan çocuk yapım yöntemleri hakkında fikir edinmiş olur.

Öğrenme, uygulama ve pratik döngüsü içinde, çocuk olumlu sonuçlara ulaşabilmek için sabretmeyi öğrenir.

Ayrıca başka insanlarla, yetişkin ve yaşıtlar ile iletişimi güçlendirir ve çocukların sosyalleşmesine katkıda bulunur. Origami faaliyetinin yapısı gereği bariz bir rekabet ortamı olmaması da bu durumu kolaylaştıran önemli etkenlerden.

Çocuklar kendileri ürettikleri objeler tamamlandığında kişisel tatmin olma duygusunu yaşarlar. Bunu sosyal anlamda kabul görme, takdir edilme, ve ardından kendine güven duygusu izler.

Başlangıçta olmasa dahi, origami becerisini geliştiren çocuklar zaman içinde şemasız, özgün üretimler yapmaya başlayabilirler. Bu da yaratıcılıklarının, estetik algılarının ve üç boyutlu tasarım becerilerinin gelişmesini sağlar.

Kendi eserlerini üretmeye başlayan çocuklar seçtikleri form, renk ve dokular aracılığıyla bir ifade yöntemi geliştirebilirler.

Kasların istemli ve kontrollü çalışmasını sağlamak açısından çocuklarda ince-motor gelişimi destekleyecek aktiviteler büyük önem taşır. Origami bu bağlamda da oldukça olumlu etkileri gözlenen bir uğraştır. Origami yaparken sağ ve sol elin birlikte kullanımı ve uyum gerektirmesi çocuklarda psiko-motor gelişimi önemli ölçüde destekler.

Origami yapan çocuklar dinler, şemayı takip eder, yapımı gözlemler, aynen uygulamaya çalışıp pratik yaparlar. Tüm bu aşamaların temelinde iletişim yatar. Hem yönlendirmeleri doğru anlayıp uygulayabilmek, hem de soru sorabilmek, cevap verebilmek ve kendini sözel olarak ifade edebilmek için dil becerilerini kullanması gereken çocuk, bu konuda da kendini geliştirir.

Origami aktivitelerine katılan çocuklar pek çok geometrik şekil ile tanışırlar. Şekiller arasındaki ilişkileri kavrarlar.

Başlarken:

  • Origamiye yeni başlayacak minik meraklınız için rengarenk, çeşit çeşit, kullanımı kolay, boyut olarak büyükçe ve origamiye uygun kağıtlar alın.
  • Mutlaka çocuğunuzun yaş grubuna uygun bir origami kitabı edinin.
  • İlk origamileri birlikte yapın. Birlikte aynı şema üzerinde çalışın. Ancak çocuğunuzun yapacağı origamilere fazla müdahale etmeyin. Ayrı kağıtları katlayın; bir tane size, bir tane de ona. Denemesine, yanılmasına ve yanlış yapmasına izin verin. Zorlandığı noktalarda yönlendirmeler yapın. Origaminizi onunkinden önce tamamlamamaya çalışın.
  • Çocuğunuzu arkadaşları ile bir araya getirerek origami partileri düzenleyin. Böylece hem diğer minik meraklılara origami hobisini aşılamış, hem de çocuğunuzun bir yandan sosyalleşerek origami de kendini geliştirmesini sağlamış olursunuz.
  • Zor şemalarla başlamamaya dikkat edin. Çocuğunuzun daha ilk origamisinde zorlanması motivasyonunu düşürür. Başlarken kolaylıkla tamamlayabileceği figürleri uygulayın.
  • Origaminin katı kurallarını uygulamak ya da uygulamamak size kalmış. Dilerseniz çocuğunuzun yaptığı origamiyi süslemesine yardımcı olabilir, böylece aktivitenizi renklendirebilirsiniz. Birazcık boya, pul ve boncuktan zarar gelmez.
  • Soyut figürlerden çok çocuğunuzun hali hazırda tanıdığı figürleri uygulayın. Örneğin, küçük yaştaki meraklılar için flamingo yerine kediden başlayabilirsiniz. Origamide ilerledikçe minik meraklıların bilmedikleri figürleri bir yandan tanıtarak, anlatarak uygulamaya geçebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun oyuncak olarak da kullanabileceği figürlere öncelik verebilirsiniz. Parmak kuklası, uçurtma, kayık, bebek gibi...
  • Çocuğunuzu özel günlerde arkadaş veya yakınlarına kendi elleriyle yaptığı origamilerden hediye etmesi için teşvik edebilirsiniz. Örneğin, anneanneye minik bir demet çiçek, sınıf arkadaşına araba, kuzenine zıplayan kurbağa, annesine kalp, veya origami süslü tebrik kartları gibi...

İyi eğlenceler :)

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için