Spor

Nis1

Profesyonel Sporcu Çocuk Yetiştirme Günlüğü

 |  Kategori: Spor  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 1 yorum

Profesyonel sporcu çocukları yetiştirirken spesifik sorumlulukları var – bazıları spora özel bazıları ise evde sporcu çocukların yaşamasına özel. Yuvadan uçana kadar günlük egzersizlerinden, düzgün beslenmelerinden, gerekli malzeme alımından ve kayıp olan muhtelif formaların bulunmasından biz anne babalar sorumluyuz.

Takvimimizi ve hayatımızı haftalık antrenman saatleri, lig maçları, özel yaz kampları belirliyor. Faaliyet gösterdiği spor dalı ile ilgili her türlü ayrıntıyı öğreniyor ve uzmanlaşıyoruz. İzlediğimiz lig maçları sırasında ise kendimizi kaptırıp bu uzmanlığımızı her türlü kritik yapmak üzere hayata geçiriyoruz:)

Sporcu çocuklara ebeveynlik demek arabada, sert banklar da, veya kafeterya köşelerinde antrenman saatinin bitimini beklemek, Pazar sabahı saat 6.00 da kalkıp sporcumuzu antrenmana yetiştirmek ve kar kış çöl sıcağı demeden onu desteklemek.

Ben bu yola bugün 12 yaşında olan oğlum ile altı sene önce girdim. İnsanlar bana hep bunu nasıl yaptığımı soruyor. Neden haftada en az 5 gün arabaya atlayıp fazladan 200km yol gidip 15 saatimi bunun için harcadığımı anlayamayan bir sürü arkadaşım var. Evet, hepimizin çok yoğun hayatları var, evet bazı günler çok zorlanıyorum özellikle 14 yaşında TEOG a hazırlanan balerin bir kız da yetiştirdiğim için. 24 saat in yetmez gözüktüğü sayısız gün bilirim. Allahtan fazla uykuya ihtiyacım yok:)

Çocuklarımızın bir şeye karşı tutkuları olduğu zaman biz ebeveynler bazen imkansız olanı mümkün kılıyoruz. Ödülümüz ise onların zafer ile çıktıkları bir maçtan sonra gözlerindeki ışıltı, takım arkadaşları ile kurdukları anlamlı dostluklar ve ertesi sabah erken saat de antrenman için hafta sonları bilmediğimiz yerler yerine erkenden yataklarında huzurla uyumaları.

Günümüzde artık sağlıklı, ayakları üstünde durabilen sağlam çocuklar-gençler yetiştirmek çok zor. Çevre koşulları çok farklı ve olası tehlikeler büyük. Her gün bunu hatırlayıp çocuklarımın bir dalda tutkuları olduğu için şükrediyorum ve tüm yorgunluğum uçuveriyor.

Bu yazı hakkında toplam 1 yorum bulunmaktadır. Sizde yorum ekleyebilirsiniz >

Yorumlar

seher şenyurt
Yazan: seher şenyurt   1.04.2015 17:00:37 - 17:00:36Aynen ben de bu şekilde sürünüyorum. Ama oğlumun mutluluğunu gördüğüm zaman benden mutlusu olmuyor bütün yorgunluğum bir anda yok oluyor..Süper bir yazı olmuş.Tebrikler canım....

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için