Sergiler

Nis9

Rahmi Koç Müzesi 20. Yıl Özel Sergisi

 |  Kategori: Sergiler  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

2014 yılında 20’inci yılını kutlayan Rahmi M. Koç Müzesi, tarihte oyuncak, koleksiyon objesi, hobi malzemesi, vitrin süsü olarak kabul edilmiş bebek evlerinden oluşan Hayallerle Dolu Küçük Evler Sergisi’ni 28 Kasım 2014 – 16 Haziran 2015 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.

Sergiye ilişkin bilgi veren Rahmi M. Koç Müzesi Koleksiyon Yönetimi bölüm yöneticisi Yeşim Anadol Zengin, sergide, 3 diorama, 42 bebek odası ve 100'ün üzerinde küçük bebeğin bulunduğunu belirterek, "Sergiyi hazırlamamız yaklaşık 2 yıl sürdü. Bebek evlerini toplamamız ise aslında çok daha uzun bir süreç" dedi.

Bu sene Rahmi M. Koç Müzesi'nin 20. yılını kutladığını hatırlatan Zengin, şunları söyledi:

"20. yılımız nedeniyle bebek evleri sergisi yapmaya karar verdik. Bizim müzemiz daha çok sanayinin tarihini anlatan bir müze. Bebek evleri de oyuncak tarihinde çok önemli bir yer tutuyor. Dolayısıyla bunu fark ettiğimiz zaman bu seneyi bebek evleri ile kutlamanın çok anlamlı olacağına karar verdik."

Birbirinden farklı dekora sahip evlerin yer aldığı ve dekorasyonda kullanılan objelerin titizlikle seçildiği sergide, 1880'de tasarlanan ahşap villa, 1910'da Alman Moritz Gottschalk tarafından tasarlanan bebek evi ve Efes kentinin yaklaşık 10 metre uzunluğundaki minyatürü dikkati çekiyor.

Sergi kapsamında "Küçük Ölçekte Büyük Dünyalar Bebek Evleri" isimli bir de kitap hazırlandı. 

Küçük yaştaki öğrencilerin büyük ilgiyle gezdiği sergi, 16 Haziran'a kadar açık kalacak. 

Bilgi için: Rahmi Koç Müzesi

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için