Özel Etkinlikler

May6

SSM 15. yılı için baharı bir güne sığdırdı!!!!

 |  Kategori: Özel Etkinlikler  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

SSM Bahar Festivali 12/05/2018 Cumartesi

Sakıp Sabancı Müzesi, baharı coşkuyla karşılıyor! İlki geçen sene gerçekleştirilen SSM Bahar Festivali kapsamında bu yıl da Müze’nin Boğaz manzaralı bahçesi gün boyu sürecek bir şenliğe ev sahipliği yapacak. Sakıp Sabancı Müzesi’nin geleneksel etkinliklerinden Müzede Yoga, Atlı Köşk’ün ev sahipliği yaptığı koleksiyonların Müze yöneticileri tarafından anlatılacağı Koleksiyon Buluşmaları ve farklı yaş gruplarına yönelik çocuk eğitimleri, festival boyu takip edilebilecek etkinlikler arasında yer alıyor. Uninvited Jazz Band ile Bora Çeliker Blues Band’in sahne alacağı festivalde Swing Istanbul topluluğu da bir dans gösterisi gerçekleştirecek. Festival programı, Müze bahçesinde yer alan Boğaz manzaralı Fıstıklı Teras’ta, Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars’ın konseriyle sona erecek.

AÇIKHAVADA YOGA / 09.00 – 10.00
SSM’nin eşsiz Boğaz manzarasına karşı, Cihangir Yoga eğitmenlerinden Duygu Bingöl eşliğinde gerçekleştirilecek yoga seansı her seviyeden katılımcıya açık.


*Katılımcıların kendi matlarını getirmeleri gerekmektedir. 

ÇOCUK ATÖLYELERİ / 10.00-17.00 
SSM’de bugüne kadar gerçekleştirilen sergiler kapsamındaki çocuk atölyeleri, 15. yıla özel etkinlikte bir araya getiriliyor. 
“Picasso İstanbul’da”, “İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dali”, “Cengiz Han ve Mirasçıları”, “Karşıdan Karşıya”, “Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar”, “Osmanlı Döneminde Venedik ve İstanbul: Nam-ı Diğer Aşk”, “Feyhaman Duran. İki Dünya Arasında” sergileri ile Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu eserlerinden yola çıkarak hazırlanan atölyeler 6-12 yaş arasındaki çocukların katılımına açık.


10.00 – 11.00 - Picasso İstanbul’da 
10.30 - 11.30 – Cengiz Han ve Mirasçıları
11.00 – 12.00 - İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dali
12.00 - 12.30 – Masal anlatımı
13.00 – 14.00 – Karşıdan Karşıya
13.00 – 14.30 – Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu
14.30 – 16.00 – Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar
15.30 – 16.30 – Osmanlı Döneminde Venedik ve İstanbul: Nam-ı Diğer Aşk
16.00 – 17.20 – Feyhaman Duran. İki Dünya Arasında

UNINVITED JAZZ BAND / 10.00, 11.00, 14.00, 16.00
Swing parçalarıyla 1920’lerin New Orleans’ına gitmek ister misiniz? Caz çağı swing ve blues parçalarını yorumladıkları sokak performanslarıyla tanınan topluluk Uninvited Jazz Band, gün boyu gerçekleştirecekleri dört konserle SSM’de.


Özgür Bora – Gitar
Ozan Tunç – Gitar, banjo
Julien Chevillard – Davul
Aaron Goldsworth - Kontrbas
Jan Pavelka – Trompet
Peter Salvucci – Saksofon


SERGİ TURU / 11.00, 13.00, 15.00
SSM’de 30 Temmuz’a kadar devam edecek “Feyhaman Duran. İki Dünya Arasında” sergisi, 15. yıl etkinlikleri kapsamında özel turlarla geziliyor.  Eserlerinde Türkiye’nin modernleşme macerasını yansıtan, ancak geleneksel sanatlarla da bağını hiç koparmayan, Türk resminde portreciliğin öncülerinden Feyhaman Duran’ın 1000’i aşkın portre, natürmort ve peyzajından geniş bir seçkinin yanı sıra Beyazıt’taki evinden bölümlerin de müze ortamına taşındığı sergiyi uzman rehberlerimiz eşliğinde gezebilir, sanatçının yaşadığı döneme ve hayatına dair bilgi edinebilirsiniz.


BORA ÇELİKER İLE BLUES BAND / 12.30-13.30, 15.00-16.00
Blueseum: Bora Çeliker ile Blues Band, 1940’lardan günümüze blues ile türevi müziklerden örneklerin yanı sıra funk ve rock ‘n’ roll klasiklerini seslendirecekleri bir repertuarla SSM’de sahne alıyor. Muddy Waters, T-Bone Walker, Howlin' Wolf, BB King, Jimi Hendrix, Cream, Led Zeppelin ve Beatles bu özel performansta parçaları seslendirilecek isimlerden bazıları.


Bora Çeliker - Gitar, vokal, mızıka
Vefa Karatay - Bas
Ergin Özler - Davul

KOLEKSİYON BULUŞMALARI / 13.30 - 14.30 
SSM koleksiyon yöneticileri Ayşe Aldemir Kilercik ve Hüma Arslaner ile konservatör Nurçin Kural Özgörüş, Sabancı Ailesi’nin yıllar boyu ikamet ettiği Atlı Köşk’ün bir “ev-müze” olarak ev sahipliği yaptığı koleksiyonlarını ve eserlerin korunma önlemlerini anlatacak.


AYŞEGÜL SÖNMEZ; CEM ERCİYES VE İHSAN YILMAZ İLE SSM’NİN 15 YILI ÜZERİNE SÖYLEŞİ / 16.30 – 18.00
Kültür sanat yazarları, 15. yılında SSM’yi değerlendiriyor. Online kültür sanat gazetesi Sanatatak’ın kurucusu, gazeteci ve sanat eleştirmeni Ayşegül Sönmez, Doğan Kitap Yayın Direktörü Cem Erciyes ve Hürriyet Kitap Sanat eki Yayın Yönetmeni İhsan Yılmaz’ın katılacağı söyleşide SSM’nin 15 yılda İstanbul kültür ve sanat hayatında edindiği yer konuşulacak.


AYHAN SİCİMOĞLU & LATIN ALL STARS / 19.30 – 21.00
Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars, Boğaz manzarasını Latin ritimleriyle buluşturacakları bir performansla SSM’de. Boğaz’a karşı konumlanan Fıstıklı Teras’ta gerçekleştirilecek konserde izleyiciler salsa, mambo, bolero ve cha-cha gibi türlerden örneklerle dans ederek manzaranın tadını çıkarabilecek.


Ayhan Sicimoğlu
Suami Ramirez Veliz, Yaima Aguirre Hechavarria – Vokal
Serhan Erkol - Saksofon
Barış Doğukan  Yazıcı - Trompet 
Serj Can Mısır – Keyboard
Okan Duman – Davul
Taşkın Akarsu – Trombon
Mehmet Alper Kılıç – Bas gitar

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için