Dil Okulları

Nis25

Yabancı dil öğrenmenin önemi

 |  Kategori: Dil Okulları  |  Yazan: Özden Sonkan  |  Yorum: 0 yorum

“Bir lisan bir insan”. Dünya değişiyor ve globalleşen ekonomide artık eskisi gibi sınırlar kalmadı, hele de internet sonrası iş yapış şekilleri tamamen değişti. Bu yeni yüzyılda sadece bilgi birikimi ve deneyim yeterli olmuyor, aynı zamanda iyi bir yabancı dil bilmekte zorunluluklardan biri haline geldi. Sıkça sorulan sorular ise hangi yabancı dil daha geçerli, ne kadar ve nasıl öğrenilmeli. Bunların arasında en kesin olarak verilebilinecek cevap ise mutlaka ilk yabancı dil olarak İngilizcenin öğrenilmesi gerektiği. İnternet üzerindeki web sayfalarının %80’inden fazlasının içeriğinin İngilizce olması zaten hepimize bir ipucu veriyor. Eğer İngilizcesi var ve çocuğum için ikinci dile karar veremedim diyorsanız ilerde yapacağı meslek seçimi yol gösterici olabilir.

Ne kadar öğrenmek gerekiyor sorusuna gelirsek bu hedefe göre değişecektir. Yurtdışında bir eğitim söz konusu ise daha ileri seviye, yok sadece günlük hayatta kullanmak için ise daha orta seviye bir dil kursu yeterli olur. Öncelikle ihtiyacınızı doğru tespit etmeniz gerekiyor. Çoğu zaman ihtiyacı olmamasına rağmen Toefl gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlara girmek isteyenleri görüyoruz. Yurtdışında örneğin bir master yapmayacaksa buna gerek yoktur. Konuşulanı anlıyorum ama konuşamıyorum noktasında zaten sıkıntının nerede olduğu ortaya çıkacaktır. İletişimin en temel noktası duygu ve düşüncelerimizi uygun bir şekilde konuşarak iletebilmektir, eğer bunu yapamıyorsak ortada bir problem var demektir.

Başarılı olmak ve dünya ile uyumlu olabilmek için mutlaka erken yaşlarda yabancı dil eğitimine başlamak, belli bir seviyeye getirdikten sonra da hatta ikinci bir dilde de uzmanlaşmak gerekiyor. Yabancı dil çok rahat bir şekilde unutulmasından dolayı ömür boyu tekrar gerektirir. Bu anlamda internet üzerinden yabancı yazıları okumak, yabancı dizi ve filmleri altyazısız izlemek, yabancı arkadaşlar edinip bolca konuşmak ve eğer bütçeniz varsa çocuğunuzu yurtdışına gönderip herkesin yabancı olduğu bir ülkede ilgili dili konuşma ve anlama zorunluluğunda kalıp yabancı dili unutmamasına hatta ilerletmesine yardımcı olursunuz.

Bu yazı hakkında yorum bulunamamıştır. İlk yorumu siz ekleyebilirsiniz >

Yazıya Yorum Ekleyin

* Takma ad kullanabilirsiniz

* Yorumunuzda görülmeyecektir

 Evet   Hayır* Her defasında yeniden girmemeniz için